Giresun’dan Pizza Devine Bal

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kubilay Elevli, İtalya’ya Temmuz ayı sonu ihracat edilecek bal alımlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Giresun’dan Pizza Devine Bal

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kubilay Elevli, İtalya’ya Temmuz ayı sonu ihracat edilecek bal alımlarına ilişkin açıklamada bulundu.

12 Haziran 2018 Salı 22:17
95 Okunma
Giresun’dan Pizza Devine Bal

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kubilay Elevli, İtalya'ya ihracat için gelecek ay sonu itibarıyla yetiştiricilerden bal alımlarına başlayacaklarını, Eylül ayından itibaren de hedeflenen bin ton balı bu ülkeye göndermeye başlayacaklarını ifade etti.

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Elevli, Avrupa genelinde 32 bin satış noktası ağına sahip İtalyan merkezli bir firma ile bin ton bal satışı için anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Giresunlu arı yetiştiricileri Temmuz ayı sonrasında bal tedarikine başlayacak.

Fakat alım maliyetine yönelik herhangi bir karara henüz varılmadı. Elevli, kaliteli ve herhangi bir ilaç kalıntısını bulunmayan balların üreticilerden temin edileceğini bu iki kriterin çok önemli olduğunu, alım politikasınıı buna göre oluşturduklarını, Temmuz ayı sonu itibarıyla da alım sezonunu açacaklarını, şartlara uyan tüm ballara talip olduklarını bildirdi.

İlk yaptıkları görüşmede firmayla 400 ton üzerinde anlaştıklarını dile getiren Elevli, daha sonra bu rakamı 800 tona çıkardıklarını, İtalyanların son olarak bin ton ürün istediklerini, talebi karşılamak için Giresunlu arıcılarla görüşmelerin sürdüğünü, Eylül ayından itibaren de hedeflenen bin ton balı bu ülkeye göndermeye başlayacaklarını, arzu edilen rakama ulaşamama durumunda ise çevre illerdeki arı yetiştiricilerine yöneleceklerini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
GiresunKubilay Elevli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.