Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'dan 300 Koyun Açıklaması

Bir dizi etkinlik ve görüşme için Bolu'ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, burada önemli açıklamalarda bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'dan 300 Koyun Açıklaması

Bir dizi etkinlik ve görüşme için Bolu'ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, burada önemli açıklamalarda bulundu.

10 Şubat 2018 Cumartesi 13:21
173 Okunma
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'dan 300 Koyun Açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir dizi etkinlik ve görüşmede bulunmak için Bolu'ya geldi. Burada Vali Aydın Baruş'u makamında ziyaret eden Fakıbaba, daha sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Fakıbaba, devlet tarafından tarım ve hayvancılığa desteklerin devam edeceğini ifade ederek üreticilerin yalnız bırakılmayacağını belirtti.

İthalatı önleyecek adımlar atacaklarını belirten Fakıbaba, "Daha sonra da ihracata geçeceğiz. Bunlar öyle ezbere konuşulan laflar değildir. Yavaş yavaş da inşallah bunların semeresini almaya başlayacağız. Gıda, tarım ve hayvancılık olmazsa olmazımızdır. Milli bir olaydır. Kendimize yeteceğiz ve aşacağız. Aştıklarımızı da inşallah ihraç edeceğiz. Bu konuda hiç şüphem yok. Geldiğim günden beri bunları söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim." dedi.

Et ithal edilmesindeki en büyük nedenin anaç olmaması olduğunu belirten Fakıbaba, "Ana olmadığı için de çocuk yok. Yani buzağı, kuzu yok. Biz bunları artırmayı hedefliyoruz ve inşallah bu sene özellikle büyükbaşlarda düve, küçükbaşlarda da anaç koyunla ilgili büyük teşviklerimiz olacak." ifadelerini yer verdi.

Yapılacak olan koyun desteğine de değinen Fakıbaba, şu sözleri kullandı:

"Ziraat Bankası açıkladı ve açıklama Resmi Gazete'de yayımlandı. Biz bunun altını dolduracağız. 300 koyunu Ziraat Bankası'nın kredisiyle tarım kredi alacak. TİGEM sözleşmeli ailesi olacak. Biz ona yem ve ilaç desteği de vereceğiz. Asgari ücretini vereceğiz. Sigortalayacağız ama bunu bir avans olarak veriyoruz. Biliyoruz ki bu işin içerisinden iyi para kazanılacak. En kötü ihtimalde bir koyun 1,4 yavru verirken, biz 1 olarak kabul ediyoruz. Yani bir yıl sonra bu 300 koyun 300 yavru veriyor. 300 koyun ve 300 yavrunun 5 ay sonra fiyatları belli. Bu 300 koyun, direkt olarak üreticinin hakkı. Bizim değil. Yani 300 koyunun fiyatı belli ve fiyatını çarpacaksınız. Bizim verdiğimiz avansı çıkartacaksın. Elinde adamın para kalacak. Ne kadar kalacağını da biliyoruz. Bir aileyi gerçekten geçindirecek."

Fakıbaba, yapılacak olan bu projelerle ihracatın önünün açılacağını belirtti. Bu projenin herkese koyun verileceği anlamını taşımadığını dile getiren Fakıbaba, "Bu çok önemli. Bizim düşüncemiz 'Hadi herkese sıradan verelim, herkes koyun sahibi olsun.' değil. Merası, barınağı, kredibilitesi olacak, bu işle iştigal etmiş olacak. Yani 'Herkese vereceğiz.' diye bir kaide yok. Amacımız; anaç hayvan sayısını artırarak hayvan sürümüzün sayısını çoğaltmak. Hem büyükbaş hem de küçükbaşta bunu yapacağız. Amacımız, gerçekten şu anda 45 milyon olan küçükbaş hayvan sayımızı istediğimiz seviyeye getirmek, TÜİK rakamlarına göre 16 milyon olan büyükbaş sayımız da belirli seviyeye getirmek." diye konuştu.

Hayvancılıkta yapılan bu proje durumlarının tarımda da aynı şekilde olduğunu söyleyen Bakan Fakıbaba, "Bu konuyla ilgili olarak da köy projelerimiz var. İnşallah bunu da bu sene göreceksiniz. Biz talebe göre arzı yapmış olsak, bize ne lazım pamuk, o zaman pamuk üretelim. Buğday lazımsa sözleşmeli aileler belirli köylerde sadece buğday üretecek. Eminim Türkiye'nin bu bağlamda hem tarımda hem hayvancılıkta önü açık. Planlarımızı yapıyoruz. Kendimizden hükümetimiz ve tarım bakanlığı olarak eminiz. Yolumuza devam ediyoruz." sözlerini kullandı.

Konuşmanın ardından Vali Baruş, Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba'ya hediye takdim etti.

Son Güncelleme: 10.02.2018 19:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.