Fuat Oktay'dan Verimliliğe İlişkin Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Fuat Oktay, Ankara Ticaret Odası'nda gerçekleştirdiği konuşmada verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalardan bahsetti.

Fuat Oktay'dan Verimliliğe İlişkin Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Fuat Oktay, Ankara Ticaret Odası'nda gerçekleştirdiği konuşmada verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalardan bahsetti.

07 Aralık 2018 Cuma 14:15
57 Okunma
Fuat Oktay'dan Verimliliğe İlişkin Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Ankara Ticaret Odası Congresium’da yapılan açıklamada, "Bugüne kadar çeşitli sektörlerden yerli patent başvuru sayısı 60 bine ulaşmıştır. 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde tescil edilen yerli patent sayısında yaklaşık yüzde 39'luk artış gerçekleşmiştir" ifadelerinin kullanıldığı kaydedildi.

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na katılan Oktay, burada bilim ve sanayi ile teknoloji alanlarında küresel anlamda hızlı bir değişimin yaşandığını ve etkinliği artırmak için ise planlama yapılması gerektiğini belirtirken, bu süreç içerisinde sahipliğindeki kaynakları yeterli etkinlikte kullanmayan ülkelerin büyüme aralığında da geri kalan ülkelerin arkasından yol alabileceğini vurguladı.

Fuat Oktay, verimliliğin artırılmasına yönelik, kamudaki düzenleme ve teşviklerin yeterli olamayacağını hatırlatarak, hedef ulaşabilmenin ancak doğru işi doğru zamanda ve en uygun şekilde yapmak gerektiğini önerdi.

Toplumsal olarak ise verimlilik kültürünün geliştirilmesi ile verimliliğin artırılmasına yönelik projelerin teşvikinde Türkiye Verimlilik Vakfı’nın çalışmalarının oldukça önemli olduğuna değinerek, sözlerini; “Vakfın gayretlerinin somut tezahürü olan Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nın birçok farklı sektörde verimliliğin artmasına katkı sağlayan teknolojik ürünleri vatandaşlarla buluşturması önem teşkil etmektedir. İnanıyorum ki verimliliğin artırılması alanındaki çalışmalar, bu fuar vesilesiyle geniş kitlelere ulaşma imkanı bulacaktır. Özellikle fuar alanında bulunan "start-up" sokağının genç girişimci ve mucitlere ayrılmış olması, yarınlarımız açısından umut veren bir yaklaşımdır. Böylece yeni mucit ve girişimcilerin yeni sektörlere erişimi kolaylaşacak, toplumun farklı kesimlerinde verimlilik olgusuna ilişkin farkındalık artacaktır. Ekonomik büyümede istikrarın korunması, teknolojik ilerlemeye ve sürdürülebilir verimlilik artışlarına bağlıdır. Verimliliğin artırılmasında doğru sistemi kurgulamak, sistemin gerektirdiği doğru yöntem, metodoloji ve teknolojilere sahip olmak ve bunu sürdürülebilir kılmak önem arz etmektedir. Tüm sektörlerde verimlilik artışı neticesinde elde edilen kazanımlar sistemin iyileştirilmesi ve yeni teknolojik gelişmelere yön vermektedir. Akıllı fabrikalar, yapay zeka uygulamaları ve bilginin otomasyonu ve sanal gerçeklik bu yönde gelişen alanlardan bir kaçıdır" şeklinde sürdürdü.

 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin AKP iktidarı dönemi süresince güçlendirilmiş bir ekonomik modele kanalize olduğunu ve yüksek teknoloji ile verimlilik artışını güçlendirdiğini belirterek, “2002'den bu yana, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülkelerin gerçek anlamda bağımsız sayılacağının bilinciyle Ar-Ge yatırımları desteklenmiş ve desteklenmeye devam etmektedir. Bu çerçevede, 2002 yılında 1,8 milyar lira olan Ar-Ge harcamaları 2017 yılında 10 milyar 710 milyon liraya ulaşmıştır. Kamu yatırım programları kapsamında Ar-Ge ve yenilik alanına ayrılan kaynaklar ise 2002 yılında 114 milyon lira iken 2017 yılında 2,8 milyar liraya yükselmiştir. Teknogirişim Sermayesi Desteği ile yüksek teknoloji üreticileri desteklenmektedir. Geçtiğimiz 16 yılda 2 bine yakın işletmeye destek verilmiştir" açıklamasında bulundu.

Konuşmasının devamında verimlilik seferberliği çağrısında bulunan Oktay, milli teknoloji hamlesin sürecindeki çalışmalara da değindi.

İsrafın önlenmesi ve Kaynak Verimliliği Potansiyeli’ne yöneliğe de değinen Oktay’ın, e-devlet aracılığı ile vatandaşa daha doygun hizmet sunmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.