Firma Kurmak Kolaylaşıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuruda, şirket kurmak için salt ticaret sicil müdürlüklerine gidilmesinin yeterli olacağı bildirildi. 

Firma Kurmak Kolaylaşıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuruda, şirket kurmak için salt ticaret sicil müdürlüklerine gidilmesinin yeterli olacağı bildirildi. 

13 Mart 2018 Salı 22:37
100 Okunma
Firma Kurmak Kolaylaşıyor

Modern yüzyılda Türkiye'nin hâlâ daha çözemediği en temel problemlerden biri de hiç şüphesiz bürokrasinin gereksiz yığınlar oluşturmasıdır. Ancak parça parça bu düzenin değiştirilmesi sonucu vatandaşlar da rahata eriyor. Son olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuruda, şirket kurmak için salt ticaret sicil müdürlüklerine gidilmesinin yeterli olacağı bildirildi. 

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, yatırım ve iş oramının öncül sorunlarını çözmek maksadıyla hız unsurunun işletime alındığı ve bu anlamda bürokrasinin de maliyet ile zaman kavramlarından arındırılmasının planlandığı belirtildi. Netice itibarıyla şirket kuruluşlarında ticaret sicil müdürlüklerinin tek bir nokta olarak kullanılmasındaki yasal engel de aşılmış oldu.

Yeni uygulama kapsamında tüzel kişilik ya da gerçek kişilerden imzaya yetkili olanlar, noter onaylı imza sirküleri şartı olmadan direkt ticaret sicil müdürü ya da yardımcısına yazılı beyanda bulunarak şirket kurabilecek. Böylece yeni sistemde limited firmalar ile anonim şirket ve kooperatifler, tutacakları ticârî defterleri de noter tesciline gerek duymadan doğrudan ticaret sicil müdürlüklerinde işleme sokabilecekler. Yeni uygulamada ayrıca limited firmalarının pay bedellerine ait miktarların dörtte bir kısmındaki banka blokesi şartı da kaldırılmış oldu. Söz konusu bedellerin, firma kuruluşundan itibaren yirmi dört ay içerisinde ödenmesi yeterli olacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.