Fed’in Kararı Ana Yemekten Önce Alınan Ara Sıcak: Asıl Mesele Draghi

Garanti Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert ve TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün gece aldığı faiz artırım kararını değerlendirdi.

Fed’in Kararı Ana Yemekten Önce Alınan Ara Sıcak: Asıl Mesele Draghi

Garanti Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert ve TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün gece aldığı faiz artırım kararını değerlendirdi.

14 Haziran 2018 Perşembe 09:24
121 Okunma
Fed’in Kararı Ana Yemekten Önce Alınan Ara Sıcak: Asıl Mesele Draghi

Dün küresel çaptaki tüm piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararına odaklanmıştı. Önceki gün başlayan Fed, Para Politikası Toplantısı dün sona erdi. Toplantı sonrasında Fed, faiz kararını kamuoyuyla paylaştı.

Fed, para politikası toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gittiğini duyurdu. Fed’in toplantıda, giderek federal fonlama oranını yüzde 1.75- 2.00 seviyesine yükselttiği, uzun vadeli faiz projeksiyonlarını değiştirmeyerek, 2019'da 3, 2020'de ise 1 faiz artırımı yapmayı tahmin ettiği, bu yılın içerisinde faiz artışı daha beklediği açıklandı.

Fed, 2018 için enflasyon projeksiyonunu raporunda yüzde 2.1'e çıkardığını, enflasyonun 2019 ve 2020'de yüzde 2.1 olmasını beklediğini, çekirdek enflasyonun ise 2018 projeksiyonunu yüzde 2 'ye çıkardığını belirtti.

 Garanti Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert ve TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Garanti Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert, Fed'in resmi açıklamasında uzun vadeli enflasyon, istihdam ve büyüme rakamların değişiklik yapılmadığına işaret ederek, bunlar bizim dünyamızı çok değiştirecek şeyler olmadığını, dünyanın Fed'in uzun vadeli projeksiyonlarının birkaç basamak yukarı çekmesi olduğunu, orda ise bir değişiklik olmadığını, uzun vadeli enflasyon, istihdam ve büyüme tahminlerinin aynı kaldığını, şu anda biraz daha hızlı gidileceğini ama nihayetinde daha uzağa gitmeyeceklerini, dolar Endeksi'ne bakınca piyasa heyecanlandığını ama aslında uzun vadede çok fazla değişmediğini vurguladı.

Asıl hareketin yarın açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası'ndan geleceğini belirten Cömert, normal şartlarda doların daha da güçleneceği bir dünyayı fiyatlayabileceklerini fakat yarın itibariyle dünyanın değişeceğini, bu kez asıl meselenin Avrupa Merkez Bankası’nın alacağı karar olacağını, dolayısıyla yarından sonra Fed'in değil AMB'nin konuşulacağını düşündüğünü bildirdi.  

Türk lirası varlıklarını Fed'in faiz artışı kararından çok Avrupa Merkez Bankası'nın önümüzdeki sene hangi çeyrekte faiz arttırmaya başlayacağının daha çok ilgilendirdiğini belirten TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, Fed'in 2 tane ana konusu olduğunu ve bunlardan birinin faiz artırım beklentileri normalize olması, her çeyrekte bir faiz artımı yapılması olduğunu, ikincisinin ise uzun zamandır Fed'in faiz arttırdığı bir toplantı sonrası Euro/Dolar hareketlerinin 50 pips içinde gerçekleşmemesi olarak açıkladı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.