Fed Faiz Artırımına Gitti

ABD Merkez Bankası (Fed), tüm küresel piyasalar beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, Para Politikası Toplantısı’nda 25 baz puan faiz arttırdı.

Fed Faiz Artırımına Gitti

ABD Merkez Bankası (Fed), tüm küresel piyasalar beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, Para Politikası Toplantısı’nda 25 baz puan faiz arttırdı.

13 Haziran 2018 Çarşamba 23:57
81 Okunma
Fed Faiz Artırımına Gitti

Küresel çaptaki tüm piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı faiz kararına odaklanmıştı. Dün başlayan Fed, Para Politikası Toplantısı’nı bugün sona erdi. Toplantı sonrasında Fed, faiz kararını kamuoyuyla paylaştı.

Fed, para politikası toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gittiğini duyurdu.  Fed, giderek federal fonlama oranını yüzde 1.75- 2.00 seviyesine yükselttiğini duyurdu. Fed, toplantıda uzun vadeli faiz projeksiyonlarını değiştirmeyerek, 2019'da 3, 2020'de ise 1 faiz artırımı yapmayı tahmin ediyor. Fed'in bu yılın içerisinde faiz artışı daha beklediği açıklandı.

2018 için enflasyon projeksiyonunu raporunda yüzde 2.1'e çıkardığını, enflasyonun 2019 ve 2020'de yüzde 2.1 olmasını beklediğini, çekirdek enflasyonun ise 2018 projeksiyonunu yüzde 2 'ye çıkardığını belirtti.

Fed’in Para Politikası Toplantısı sonrasında açıklamada bulunan Fed Başkanı Powell, son enflasyon verisinin oldukça cesaretlendirici olduğunu, enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığını, ekonomik koşulların destekleyici olmayı sürdürdüğünü, her toplantıda para politikasını yeniden değerlendirdiklerini, işsizlik ve enflasyonun oldukça düşük seviyelerde ve ekonomi iyi bir seyirde olduğunu, İşgücü piyasasının güçlü kalmaya devam etmesini beklediklerini ve karar metninin normalleşmeyi yansıttığını bildirdi.

Anahtar Kelimeler:
Abd Merkez BankasıFaiz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.