Eylül Ayı Dış Ticaret Endeksleri Yayımlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Eylül ayı dış ticaret endekslerine ulaşıldı.

Eylül Ayı Dış Ticaret Endeksleri Yayımlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Eylül ayı dış ticaret endekslerine ulaşıldı.

09 Kasım 2018 Cuma 12:11
173 Okunma
Eylül Ayı Dış Ticaret Endeksleri Yayımlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Eylül ayına ait dış ticaret endekslerine ulaşıldığı öğrenildi. Buna istinaden ihracat birim değer endeksinin Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,3 oranında gerilediği belirlenirken, aynı dönem içinde gıda, içecek ve tütünde yüzde 8,1 oranında, ham maddelerde yüzde 4,1 oranında, imalat sanayisinde ise yüzde 2,2 oranında düşüş kaydedildiği öğrenildi. Yakıtlarda ise izlenen yükselişin yüzde 28,5 oranında olduğu belirlendi.

İthalat birim değer endeksinin ise söz konusu dönem için yüzde 2,6 oranında değerlendiği izlenirken, endeksin geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,1 oranında, ham maddede yüzde 5,5 oranında, yakıtlarda ise yüzde 28,4 oranında azalma izlendiği görüldü.

İhracat miktar endeksinin de Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yüzde 20,3 oranında azaldığı belirlenirken, bu dönemde gıda, içecek ve tütün için yüzde 9,4 oranında artış, ham maddede yüzde 25 oranında azalış, yakıtta ve imalatta ise sırasıyla yüzde 10 ve 21,1 oranında gerilemenin kaydedildiği bilgisine ulaşıldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye istinaden ise Ağustos ayında 160,9 oranında gerçekleşen ihracat miktar endeksinin Eylül ayında yüzde 1,4 artış gerçekleştirerek 163,1’e ulaştığı ifade edildi. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise geçtiğimiz yılın Eylül ayında 139,7 çıkan ihracat miktar endeksinin, 2018 yılının Eylül ayında ise yüzde 16,9 oranında arttığı ve 163,4’e ulaştığı tespit edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.