Esnaf Sayısı Artıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf sayısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Esnaf Sayısı Artıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf sayısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

12 Ağustos 2018 Pazar 13:25
76 Okunma
Esnaf Sayısı Artıyor

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, temmuz ayı itibari ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla esnaf sayısında 43 bin 163  kişi artış olduğunu belirtti.

Palandöken, Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi'nde yayımlanan ilan neticesinde, temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla esnaf ve sanatkar sayısının 43 bin 163 artarak 1 milyon 730 bin 696 olduğunu belirtti. Palandöken, ayrıca bu dönem açılan işletme sayısının da 47 bin 85 arttığını belirtti.

En fazla esnaf işletmesi açılan illerin 15 bin 584 ile İstanbul, 8 bin 877 ile İzmir, 7 bin 717 ile Ankara, 7 bin 475 ile Antalya ve 5 bin 785 ile Bursa olduğunu ifade eden Palandöken, şu ifadeleri kullandı:

"En fazla iş yeri açılan meslek kolları bakkal, büfe ve market işletmeciliği oldu. Nüfus yoğunluğuna göre en fazla esnaf ve sanatkar Muğla'da bulunuyor. Muğla'nın ardından Burdur ve Çanakkale en fazla esnafın yer aldığı illerin başında geliyor. Öte yandan nüfusa göre esnaf ve sanatkar sayısının en az olduğu iller ise Şırnak, Batman ve Diyarbakır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.