Emine Erdoğan: Çocuğun Eline Kalem Yakışır

Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Deklarasyonu İmza Töreni'ne katılan ve burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, küçük yaşta çalışmak zorunda kalan çocukların tüm toplumu ilgilendiren bir ayıp olduğunu belirterek, çocuğun eline boya sandığı, kağıt mendil ve tartının yakışmayacağını, çocukların eline kalem, defter ve kitabın yakışacağını söyledi.

Emine Erdoğan: Çocuğun Eline Kalem Yakışır

Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Deklarasyonu İmza Töreni'ne katılan ve burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, küçük yaşta çalışmak zorunda kalan çocukların tüm toplumu ilgilendiren bir ayıp olduğunu belirterek, çocuğun eline boya sandığı, kağıt mendil ve tartının yakışmayacağını, çocukların eline kalem, defter ve kitabın yakışacağını söyledi.

23 Şubat 2018 Cuma 18:25
177 Okunma
Emine Erdoğan: Çocuğun Eline Kalem Yakışır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) iş birliğinde bir otelde düzenlenen Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Deklarasyonu İmza Töreni'ninde konuşan Emine Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının koordinasyonunda düzenlenen etkinliğin, hükümetin çocuk işçiliğiyle mücadele kararlılığının bir ürünü olduğunun altını çizdi.

Emine Erdoğan, 2018'in "Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı" olarak ilan edildiğini anımsatarak şöyle konuştu:

"Allah'ın bize emanet olarak verdiği çocuklar bir iş gücü değildir, beşeri sermaye hiç değildir. Çocuk, işlenmeyi bekleyen bir mücevherdir, tertemiz, bembeyaz bir sayfadır. Çocuğun yeri ne sokak ne tarla ne fabrikadır. Çocuğun yeri okuldur. Çocuğun eline ne boya sandığı ne kağıt mendil ne tartı yakışır, çocuğun eline en çok kalem, defter, kitap yakışır. Çocukluğunda iyi eğitim almayan, şefkatten, sevgiden uzak kalan bireyler, gelecekte çeşitli sorunların da kaynağıdır. Küçücük yaşta tarlada, sokakta çalışmak zorunda kalan çocuklar tüm toplumu ilgilendiren bir ayıptır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, çocuklarla ilgili sorunların eğitimle çözülebileceğine vurgu yaparak, bu doğrtultuda 2003'te "Haydi kızlar okula" dediklerini ve bu projenin çok güzel sonuçlar doğurduğunu anlattı.

Emine Erdoğan, çocuk işçiliğinin panzehrinin erken yaşta okul ve eğitim olduğunu belirterek, çocuğun bir mücevher olduğunu ve bu mücevher nasıl işlenirse ona göre bir mücevherin ortaya çıkacağını kaydetti.

"ÇOCUK İSTİSMARI UTANCIN EN BÜYÜĞÜ"

Necip Fazıl Kısakürek'in "Çocuk" şiirini seslendiren Emine Erdoğan, gül kokan çocukların, açmadan solmuş güller haline getirilmemesine karşı olduklarını vurguladı.

Erdoğan,  çocuk istismarı konusunda ise "Çocuk istismarı insanlığın yüz karası, toplumların en büyük ayıbı, dehşetli felaketlerin davetçisi bir konudur. Çocuk tacizine tevessül eden her mahluk en lanetli kelimelerle lanetlenmeli, en ağır hukuki cezaları almalıdır. Böylesine aşağılık bir mevzuyu konuşmak ülkemiz, dünyamız adına utancın en büyüğüdür." değerlendirmelerinde bulundu.

Erdoğan, Nazım Hikmet'in "Çınarı yıkmak için baltayı köküne vururlar." sözlerini seslendirerek sürdürdüğü konuşmasında, çocukların "umudun temeli, hürriyetin kanadı ve memleketin kökü", dallara yürüyen suyun ise bu kökte saklı olduğunu vurguladı.

Erdoğan, "Çocuklarını koruyamayan, tacizin konusu haline getiren toplumlar, insanlığı yaşatacak damarları tıkar, kurutur. İnsanlık onurunu yerle yeksan eder. Bugün gerek dünyada gerekse ülkemizde bu sorunu temelinden çözecek etkin politikalar üretilmeliyiz." dedi.

Emine Erdoğan, hükümetin bu konuda bir komisyon kurup aktif çalışmalara başladığını hatırlatarak, bu konunun tüm toplumun ortak çabasıyla çözülebileceğini, toplumu çözüme dahil etmeden politika üretilemeyeceğini söyledi. Erdoğan, "Çocukları, istismarın konusu haline getiren tüm sebepler iyi tespit edilmeli, sorunun çözümüne hepimiz ortak olmalıyız. Çözümün parçası olmayanlar sorunun tarafı olurlar. Bu mesele aklı ve vicdanı olan her ferdin meselesidir. Çocukların güvende olmadığı bir toplum asla güvende değildir. Güvenin çatısı ise aile ve okuldur." diye konuştu.

Erdoğan, tüm sorunlarda sivrisinekleri öldürmekten çok, bataklıkları kurutmak için çabalamak gerektiğini belirterek, mevsimlik tarım işçiliği, mültecilik gibi, çocukları eğitimden mahrum bırakan sorunların temelinden çözülmesi gerektiğini söyledi.

Suriye savaşının tetiklediği insani krizin de çocuk işçiliği tırmandırdığını kaydeden Erdoğan, çocuk işçiliğine sosyoekonomik sorunlar, çarpık kentleşme, kayıt dışılık gibi sorunların da etki ettiğini belirtit.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Önce bataklığı kurutmalı, eğitim imkanları ve kalitesini daha da artırmalıyız. Mevsimlik tarım işlerinde çocukların çalışmasının çözümü, aileleri bilinçlendirmek ve eğitime ulaşım imkanını artırmaktır. Bakanlıklarımızın bu ortak iş birliği ülkemizdeki çocuk işçilik oranını yüzde 2'nin altına düşürmek amaçlıdır. 1994'teki yüzde 15'lik oranı, 2000'li yıllarda yüzde 5'lere düşüren bir siyasi irade inanıyorum ki bunu da başaracak, hatta sıfırlayacaktır."

"Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık." sözünü anımsatarak konuşmasını sürdüren Erdoğan, bu bilinçle çocukları ilgilendiren sorunları çözmenin, boyunlarının borcu olduğunu söyledi.

Erdoğan, 2018'in Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı seçilmesindeki katkılarından dolayı başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere, tüm bakanlıklara teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitin Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İLO Türkiye Direktörü Numan Özcan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Kudret Önen, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın katılımıyla deklarasyon imzalandı.

Ardından Bakan Sarıeroğlu, Emine Erdoğan'a el dokuma halı hediye etti.

Daha sonra Erdoğan, katılımcı bakanlar ve paydaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.