Emeklilere Faizsiz Nakit Avans Müjdesi

SGK, emekliler için harekete geçerek faizsiz avans ve banka kredisi için kolları sıvadı.

Emeklilere Faizsiz Nakit Avans Müjdesi

SGK, emekliler için harekete geçerek faizsiz avans ve banka kredisi için kolları sıvadı.

02 Nisan 2018 Pazartesi 10:16
696 Okunma
Emeklilere Faizsiz Nakit Avans Müjdesi

SGK, emekliler için harekete geçerek faizsiz avans ve banka kredisi için kolları sıvadı. Buna göre emekliler maaşlarının üç katı kadar avans ve 10 katı kadar da faizsiz kredi çekebilecek. Çalışma hayatlarından sonra rahata ereceğini düşünen emekliler, çok az miktarda aylıklara tamah ederek yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bu noktada birçok emekli de bankalardan kredi kullanarak geçinmelerini garanti altına alıyor, fakat bankaların yüksek faizleri altında eziliyorlar. Hükümet, bu doğrultuda harekete geçerek emekliler için faizsiz nakit desteği çalışmalarına başladı. Eğer çalışma bir seçim kampanyası olarak görülmez ve harekete geçerse milyonlarca emekli, Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla faizsiz avans ya da bankalardan faizsiz kredi kullanabilecek.

Düşünülen nakit avans sistemi ile emekliler maksimum maaşlarının üç katı kadar nakit desteği alabilecekler. Ayrıca bu avanslar, emeklilerin maaşlarından 36 aylık taksitler ile kesilebilecek. İki bin lira maaş alan bir emekli, altı bin liraya kadar avans çekere bunu 36 ay boyunca eşit taksitler hâlinde faizsiz olarak ödeyebilecek. SGK, bu çalışma için öncelikle kamu bankaları ile görüşme yaparak protokol imzalamayı düşünüyor. Eğer bankalar ile anlaşma olursa, emekliler maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi çekebilecek.

Devlet, daha önceden üç yaşından küçük torunlarına bakan büyünannelere 425 TL’lik destek vermeye balşamış ve söz konusu pilot uygulama geçtiğimiz senenin mart ayında başlamıştı. Buna göre bir sene içerisinde on şehirde altı bin beş yüz aile tarafından kullanılan sistemin geleceği hakkında da önümüzdeki günlerde karar verilecek.

Anahtar Kelimeler:
SGKEmekli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
EMEKLİ 2018-04-04 20:03:09

10 KATINA KADAR VE 36 AY ÇOK AZ EMEKLİ MAAŞININ % 25'İNİN 20 KATINA KADAR VE 60 AYA KADAR VADE OLMALI