Emekliler İçin Ek Ödeme Süresi Azalıyor

Kamu sektöründe 30 yıldan fazla çalışan emeklilere verilecek olan ek ödemelerin son başvuru tarihi yaklaşıyor.

Emekliler İçin Ek Ödeme Süresi Azalıyor

Kamu sektöründe 30 yıldan fazla çalışan emeklilere verilecek olan ek ödemelerin son başvuru tarihi yaklaşıyor.

08 Aralık 2017 Cuma 14:55
195 Okunma
Emekliler İçin Ek Ödeme Süresi Azalıyor

Emekliler için ek ikramiye ödemelerinde başvurular için süre azalıyor. Yaklaşık 400 bin emekliyi ilgilendiren ek ikramiyeler de başvurular için son 1,5 aya girildi. Kamu sektöründe 30 yıldan fazla çalışan kişiler, ek ödemelerini 27 Ocak tarihine başvurup alabilirler. Ek ödemesini alacak emekliler kişinin vefat etmiş olması durumunda da yakınlarının belirtilen tarihe kadar başvurularını yapması gerekiyor. 2017 yılında torba yasa kapsamında yasallaşan 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli aylıkları bağlanan memurlara 30 yıldan fazla sektörde hizmet verdikleri için ikramiye verileceği kararlaştırıldı. Memur emeklilerine de 30 yılın üzerindeki her tam hizmet yılı süresi için ödeme yapılması kararlaştırıldı. Yapılan düzenleme ile birlikte 27 Ocak 2017'den önce başvurusunu yapıp dava açmamış olan kişilerin müracaatları, yasanın yürürlüğe girdiği tarih baz alınarak yapılmış sayıldı. Diğer emekliler için de yasanın yürülüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl süre tanındı. 

Emeklilerin alacakları ikramiyelerin hesaplaması ise emekli olunan tarihte geçerli olan katsayılara göre belirleniyor. İkramiyelerin belirleyeceği olacağı detaylar ise memurun ne zaman emekli olduğu, kademesi ve makam ya da görev tazminatı olup olmadığı gibi konular incelenerek belirleniyor. 30 yıldan sonra verilen hizmet ne kadar fazla ise ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015'e ne kadar yakınsa alınacak ek ödemenin fiyatı da ona göre artış gösterecek. Her tam hizmet yılı için verilecek olan ikramiyenin yıllık oranı 50 lira, ödenecek toplam ikramiye ise 100 liranın altında yer alamıyor. Maksimum ödenecek yıllık miktar ise 3 bin 407 lira.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.