Emekli ve Memurlar İçin Yeni Umut

Geçtiğimiz ay enflasyonun yüksek çıkması, ocak ayında yapılacak memur ve emekli zamları için ek bir kalemin ortaya çıkmasını sağlayacak.

Emekli ve Memurlar İçin Yeni Umut

Geçtiğimiz ay enflasyonun yüksek çıkması, ocak ayında yapılacak memur ve emekli zamları için ek bir kalemin ortaya çıkmasını sağlayacak.

04 Aralık 2017 Pazartesi 20:15
182 Okunma
Emekli ve Memurlar İçin Yeni Umut

Memurlar ve emekliler ocak ve temmuz aylarında yılda iki kez zam alıyor. Ancak geçtiğimiz ay enflasyonun %1,49 oranlarına kadar çıkması, yeni bir ek zammın ortaya çıkmasını sağlayacak. Buna ocak ayı itibarıyla hem memurlar hem de emekliler yüzde bir oranında ek zam alacaklar.

Toplu sözleşmeler gereği enflasyon farkından doğan zamlar memur ve emekliler için de geçerli. Geçtiğimiz temmuz ayında toplu sözleşmeden doğan yüzde dörtlük bir zam alan memur ve emekliler, yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranının yüzde dördün üstüne çıkması hâlinde tekrardan zam almaya hak kazanacaklar. Buna göre aralık ayını katmadan yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranı şimdiden yüzde 4,97 civârında. Eğer ortalama bu şekilde giderse, hem emekliler hem de memurlar yüzde 0,97 oranında zam alacaklar. Ancak memur ve emekliler için net zam oranı, yılın son ayı olan aralık enflasyon oranlarının açıklanması ile hesaplanabilecek.

Öte yandan bu ay için enflasyonun yüzde bir buçuk dolaylarında olursa, yüzde dörtlük zam dışında yüzde iki buçuk oranında da enflasyon ek zammı alınabilecek. İki ay önce hükümet tarafından yapılan değerlendirmede, enflasyonun beklendiği durumda gitmesi durumunda emeklilere em zam yapılmayacağı kararlanmıştı. Ancak beş aylık enflasyon rakamları hükümetin öngördüğü şekilde gitmedi. Bu da hükümet tarafından hesaplanan enflasyon dengelerini alt üst oldu. Dolayısıyla 2018 yılı bütçesinde ciddi değişikliğe gidilecek.

Anahtar Kelimeler:
Zam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.