Ekonomik Kriz ve Yükselen Döviz İnşaat Sektörünü de Vurdu

İnşaat sektörü nakit sıkışıklığı içerisinde kamu ödemelerini bekliyor.

Ekonomik Kriz ve Yükselen Döviz İnşaat Sektörünü de Vurdu

İnşaat sektörü nakit sıkışıklığı içerisinde kamu ödemelerini bekliyor.

10 Ağustos 2018 Cuma 12:15
247 Okunma
Ekonomik Kriz ve Yükselen Döviz İnşaat Sektörünü de Vurdu

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan tarafından gerçekleştirilen bir açıklamaya göre müteahhitlerin ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları nakit sıkışlığıyla ilgili olarak inşaat malzemeleri sanayisinde tahsilat problemiyle karşı karşıya kaldıkları ve uzayan vade sorunuyla mücadele ettikleri öğrenildi.

Sektörün önde gelenleri tarafından paylaşılan bilgilere göre ise piyasalardaki ve inşaat sektöründeki nakit sıkışlığıyla ilişikli olarak müteahhitlerin aldıkları malzemeler karşılığında daire vererek tahsilat sistemini yürütme çabası içerisinde oldukları ve bu sistemi barter olarak tanımladıkları bilgisine ulaşıldı.

Ödeme yönteminde barter yöneliminin yüzde on gibi bir düzeye ulaştığını kaydeden Başkan Ferdi Erdoğan, bu oranın yüzde 15’e ulaşması durumunda sanayide önemli sorunlar yaşanabileceğinin altını çizdi.

Yurt içi siparişlerde gerileme, maliyet ve enflasyonda ise kaydedilen yükseliş nedeniyle kârlılığın düştüğü ve nakit sıkışlığının arttığını bu durumun ise üçüncü çeyrek dönem içerisinde baskı oluşturacağını vurgulayan Ferdi Erdoğan, 100 günlük icraat programının hayata geçirilmesiyle birlikte ivme gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı.

Sektörde yaşanan nakit sıkışıklığının müteahhitlerin kamudan alacaklarını tahsil edememesiyle de ilgili olduğunu anlatan Ferdi Erdoğan, kamu tarafından bunların nasıl ve ne zaman ödeneceği ile ilgili bir plan sunulmasını talep etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.