Ekonomi Politikaları Kurulu Açıklandı Listede Yiğit Bulut, Nihat Zeybekci ile BDDK Başkanı da Var

Cumhurbaşkanlığı tarafından oluşturulan Ekonomi Politikaları Kurulu açıklandı.

Ekonomi Politikaları Kurulu Açıklandı Listede Yiğit Bulut, Nihat Zeybekci ile BDDK Başkanı da Var

Cumhurbaşkanlığı tarafından oluşturulan Ekonomi Politikaları Kurulu açıklandı.

09 Ekim 2018 Salı 12:07
204 Okunma
Ekonomi Politikaları Kurulu Açıklandı Listede Yiğit Bulut, Nihat Zeybekci ile BDDK Başkanı da Var

Cumhurbaşkanlığı politika kurulları üyelikleri ile ilgili atamaların gerçekleştiği bilgisine ulaşıldı. Gündemi meşgul eden Ekonomi Politikaları Kurulu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hali hazırdaki ekonomi başdanışmanlarının haricinde Nihat Zeybekci’nin de yer aldığı kaydedildi.

Bugün itibariyle Resmî Gazete’de yayımlanan düzenleme ile Cumhurbaşkanı kararına istinaden, Ekonomi Politikaları başta olmak üzere, Güvenlik ve Dış Politikalar, Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları, Eğitim ve Öğretim Politikaları, Hukuk Politikaları ve Kültür ve Sanat Politikaları, Sağlık ve Gıda Politikaları, Sosyal Politikalar ve Yerel Yönetim Politikaları kurulları için atamaların tamamlandığı tespit edildi.

Piyasa hareketliliğini etkileyeceği ön görülen Ekonomi Politikaları Kurulu Üyelerinin içerisinde ise başdanışmanlar Yiğit Bulut, Cemil Ertem, Hatice Karahan, Meltem Taylan Aydın’ın bulunduğu öğrenilirken, yanı sıra BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci, İstanbul Üniversitesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Servet Bayındır, bununla birlikte hâlâ Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon’da görevli olan Hakan Yurdakul ile THY, Pirelli, Tekfen şirketlerinin üst yönetimlerinde yer almış olan Gülsüm Azeri’nin de listede olduğu öğrenildi.

Kurulların yapısının geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde yayımlanan 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne istinaden, Cumhurbaşkanının ilgili kuralların tümünün başı konumunda bulunduğu biliniyor. Bunun haricinde ise en az üç üyeden oluşan kurullara ise Cumhurbaşkanı üyelerden birini başkanvekili olarak görevlendirebiliyor.

Kuralların, Cumhurbaşkanı tarafından alınacak kararlar ve oluşumu gerçekleşecek politikalarla ilgili öneriler gerçekleştirmek gibi görevlerinin bulunduğu belirtilirken, görevlerin arasında kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili de görüş beyan etmek olduğu, Cumhurbaşkanı programına uygunluk açısından bakanlıklar ile kurum ve kuruluşların uygulamalarını takip etmek, rapor hazırlamak, kurul toplantıları yapmak olduğu ifade ediliyor.

Ekonomi Politikaları Kurulu’nda ise vurgulanan görevler içerisinde, ekonomik istikrarla ilgili gelişmeleri izleyip değerlendirmek, finansal sistemin bütünlüğünü zarar uğratacak risklerin belirlenmesi ve izlenmesini sağlamak, bu risklerin azaltılması için öneri ve tespitlerde bulunmak gibi sorumlulukların yer aldığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığının oluşturduğu diğer politika kurullarında yer alan isimler ise;

Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu: Adnan Tanrıverdi, Burhanettin Duran, Çağrı Erhan, Gülnur Aybet, Beril Dedeoğlu, İbrahim Kalın, İlnur Çevik, İsmail Safi, Mehmet Akif Kireçci, Mesut Hakkı Caşın, Nurşin Ateşoğlu Güney, Seyit Sertçelik.

Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu: Hasan Mandal, Mehmet Çevik, Mehmet Ali Yalçındağ, Osman Coşkun, Şaban Teoman Duralı.

Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu: Abdullah Atalar, Ahmet Cevat Acar, Ahmet Gündoğdu, Kemal Şamlıoğlu, Öktem Vardar, Selçuk Pehlivanoğlu, Tuncay Döğeroğlu, Umran İnan, Yavuz Atar.

Hukuk Politikaları Kurulu: Ayşe Nur Bahçekapılı, Ayşe Türkmenoğlu, Burhan Kuzu, Hasan Nuri Yaşar, Mehmet Uçum, Mustafa Akış, Uğur Kızılca.

Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu: Alev Alatlı, Havva Hümeyra Şahin, Hülya Soydan, İskender Pala, Mehmed Özçay, Murat Bardakçı, Orhan Gencebay, Rasim Özdenören, Ümit Meriç.

Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu: İbrahim Adnan Saraçoğlu, Necdet Ünüvar, Sema Ramazanoğlu, Serkan Topaloğlu, Ümmü Gülşen Öztürk, Zülfiye Füsun Kümet, Zümrüt Begüm Ögel.

Sosyal Politikalar Kurulu: Edibe Sözen, İbrahim Altan, Lütfihak Alpkan, Mehmet Güllüoğlu, Murat Yılmaz, Vedat Bilgin, Vedat Işıkhan.

Yerel Yönetim Politikaları Kurulu: Asım Aykan, Hayrettin Güngör, Hayri Baraçlı, Lütfi Akça, Mehmet Karabay, Oktay Saral, Refik Tuzcuoğlu, Şükrü Karatepe, Tarkan Oktay, Tuna Koç olduğu bilgisine ulaşıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.