Ekonomi Bakanı Zeybekci: Libya'ya Vefa Borcumuz Var

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Libya arasındaki yakın ilişkiyi katıldığı Libya-Türkiye Yatırım ve Kalkınma Konferansı'nda değerlendirdi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Libya'ya Vefa Borcumuz Var

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Libya arasındaki yakın ilişkiyi katıldığı Libya-Türkiye Yatırım ve Kalkınma Konferansı'nda değerlendirdi.

24 Şubat 2018 Cumartesi 12:26
139 Okunma
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Libya'ya Vefa Borcumuz Var

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Libya-Türkiye Yatırım ve Kalkınma Konferansı'nda konuşma yaptı. Dünyanın en büyük ikinci müteahhitlik sektörüne sahip olan Türkiye'nin ilk projelerini Libya ile başlatıldığını hatırlatan Zeybekci, Libya'ya karşı bir vefa borcunun olduğunu söyledi.

Bu ekonomik faaliyetlerin dışında hem kültürel hem de tarihi birlikteliğin olduğunu söyleyen Zeybekci, Libya ile ilişkilerin devam edeceğini belirtti.

Zeybekci, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Libya ile Türkiye birbirini tamamlayan, birbirine rakip olması asla mümkün olmayan iki ülke. Biz birbirimizin derdine çare olabiliriz. Türkiye'nin bugün geldiği noktaya bakacak olursak, bütün bunları birçok olumsuzluğa rağmen başarabilen bir ülkeyiz. 2016 yılındaki ihanet, işgal girişimine, etrafımızdaki ateş çemberine, dünyanın her yerindeki durmak bilmeyen algı operasyonuna ve son dönemde ülke olarak kendi güvenliğimizi garanti altına almak için askeri müdahale yapmak zorunda olduğumuz çevrelerdeki yaşadığımız atmosfere rağmen şu an dünyanın en hızlı ve nitelikli büyüyen ülkesindeyiz.

Türkiye olarak ilk 3 çeyrekteki büyümemizin yarısından fazlasını özel sektör yatırımları ve ihracata dayalı büyüme olarak gerçekleştiren bir ülkedeyiz. Libya'nın hemen yanındaki bir komşuda, sanayi sektöründe yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım yapabilen özel sektör sermayelerinin olduğu bir ülkedeyiz şu an... Cezayir'den bahsediyorum, eminim Libya'da da yapabileceğimiz çok şey var."

Bölgede yaşanan düşmanlıkların bir an önce bitmesi gerektiğini savunan Zeybekci, bu bölge üzerinde plan yapan ellerin bir an önce çekilmesini istedi.

Nihat Zeybekci, bölgeye gelen Türk müteahhitlerin yaşadığı sorunları vurgulayarak, şu sözleri kullandı: 

"Bitmiş, hak edişi gerçekleşmiş projelerin ödemesinin yapılmadığını biliyoruz. Bitme noktasına gelmiş projeler var. Bunların müteahhitlerinin oradaki zor durumunu, mağduriyetlerini biliyoruz. Ya da çok büyük projeler başlanmış, henüz bir noktaya gelememiş, güvenlik sebebiyle de terk edilmiş, bunları da biliyoruz. Birçok şirketimizin verdikleri teminat mektuplarının, 7-8 seneden beri komisyonlarını ödedikleri için de çok büyük maliyetlere katlandıklarını da biliyoruz. Aldığımız bir karar var, Libya hükümeti ile oturacağız, öncelikle biten işleri temizleyeceğiz, ardından hemen bitirilebilecek işlerle ilgili çok hızlı ne yapılabileceğine bakacağız. Bunu Libya hükümeti yapacak ve Libya hükümeti önceliklerini belirleyecek. Kendi öncelik sıralamasını yapacak. Biz de bu sıralamaya göre elimizden gelen ne varsa yapacağız."

Libya'nın yeni mimarisiyle 2017 yılını çok iyi geçirdiğini söyleyen Zeybekci, yapılacak olan yeni mimarilerle bunun daha da gelişeceğini belirtti.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, önümüzdeki dönemde 3 konu üzerinde yoğunlaşılacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Kesin kabuller, bizim için en öncelikli konu... Ayrıca, kesintilerin çözülmesi konusu... Libya ile Türkiye arasında yapılan işlerde verilen teminat mektuplarında, Avrupalı bir bankanın bunu onaylaması veya onun garantisinde olmasını kabul edemiyorum. Bu anlaşılabilir ve kabul edilebilir değil. Dünyanın 13'üncü büyük ekonomisi olan Türkiye'nin Eximbank'ı, sadece yönetim kurulunun imzasıyla dünyadan 40 milyar dolar uygun şartlarla borçlanabilecek, diğer yandan Türkiye'nin verdiği teminat mektuplarını Eximbank'ın beşte biri etmeyen bir banka garanti verecek. Hadi canım, öyle şey mi olur? Bunu aklınıza kim düşürdü, bilmiyorum. Sizden özellikle istirham ediyorum; gelin bizim müteahhitlerimizin bu teminat mektuplarını, gerekiyorsa Hazine garantisiyle, gerekiyorsa Eximbank olarak biz verelim. Birileri gelmiş, sadece teminat mektubuna garanti verdi, ismini koydu diye yüzde 2 alıyor. Bu israftır, israf haramdır. Bir an önce bunu düzelteceğimizi bekliyorum."

Zeybekci, müteahhitlik firmaları ile sorun yaşayan işverenlerin bir an önce bir araya gelip konuşması gerektiğini belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.