Ekmekte 2017 Yılında Büyük İsraf

Ekmeğin gramajının düşürülmesi son dönemde konuşulurken, bu yıl için açıklanan verilerde yaklaşık 12 milyon adet ekmeğin bir günde çöpe gittiği belirtildi.

Ekmekte 2017 Yılında Büyük İsraf

Ekmeğin gramajının düşürülmesi son dönemde konuşulurken, bu yıl için açıklanan verilerde yaklaşık 12 milyon adet ekmeğin bir günde çöpe gittiği belirtildi.

11 Aralık 2017 Pazartesi 11:12
183 Okunma
Ekmekte 2017 Yılında Büyük İsraf

 Son dönemde ekmeğin gramajının düşürüleceği ile ilgili tartışmaları sürerken, yıl içerisinde yaklaşık günlük 12 milyon ekmeğin israf edildiği belirtildi. Yapılan ekmek israfın ekonomiye etkisi 1,5 milyar dolar.

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu’ndan alınan verilere göre Türkiye’de günlük ekmek üretimi 120 milyon adet olduğu belirtildi.

Üretilen günlük ekmeklerin yüzde 10’u yani 12 milyon adet ekmek israf edildiği belirtildi. İsraf edilen ekmeklerin çoğunun fırınlarda olduğu belirtilirken arkasından haneler ve yemekhaneler de yaşandığı belirtildi.

Ekmek israfının yapılmaması adına yakın zamanda gramajın düşürüleceği ile ilgili tartışmalar sürerken, günlük üretilen 120 milyon adet ekmeğin 12 milyona yakınının israf edildiği açıklandı. Gramajla ilgili bir kesin karar alınmazken, ekmek fiyatlarının sabit kalarak gramajı düşürüleceği düşünülüyor.

Açıklanan bu verilerde şaşırtıcı sonuçlar da yer alıyor. 2017 yılının başından bu yana ekmekle ilgili 70 bin 755 haber yapıldığı belirtildi. Ekmek sektöründe, yapılan israf ve haksız rekabetin önüne geçmek adına ‘ekmek 5 lira olsun’ önerisi medyada en fazla yer alan haber oldu. Ülkemizde bulunan fırınların birçoğunun ruhsatı olmadığı belirtilirken bu sayının yaklaşık 12 binin üzerinde olduğu belirtildi. Ekmek üretiminin en temel ürünü olan un fiyatlarında da geçtiğimiz seneye kıyasla 28 lira gibi artış yaşandı. 2016 yılında çuvalı 52 lira olan un bu sene itibariyle 80 liraya kadar yükseliş gösterdi. Ekmek medyada en fazla zam ve sağlık haberi başlıklarında yer aldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.