Dünyadaki Buğday Stoku Eridi

Dünyadaki buğday stokunun alarm verdiği belirtiliyor.

Dünyadaki Buğday Stoku Eridi

Dünyadaki buğday stokunun alarm verdiği belirtiliyor.

30 Ağustos 2018 Perşembe 11:35
254 Okunma
Dünyadaki Buğday Stoku Eridi

Buğday stoklarında alarma verildi. Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarının stoklarının tükenmeye başladığı öğrenilirken, kurak geçen mevsimler ve anormal sıcaklar nedeniyle üreticilerin stoklarında bulunan buğdayın 2007/2008 seviyelerine kadar gerilediği kaydedildi. Belirtilen dönemlerde yaşanan buğday krizi sonrasında Afrika’da ve Asya’da yaşanan gıda krizinin hatırlanmasıyla ve gerçekleşen büyük çaptaki ayaklanmalar ile ilgili değerlendirmede bulunan analistler, şu anda yaşanılan stok sıkıntısına rağmen fiyatlardaki normalliğin rahatlatıcı bir unsur olduğunu belirtti.

Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC) tarafından ulaşılan bilgilere göre küresel buğday üretiminin 2018 ve 2019 sezonu içerisinde 42 milyon ton düşüş yaşayarak 716 milyon tona gerilemesinin ön görüldüğü kaydedildi.

Buğday üretiminde yaşanan gerileme ve eriyen stoklara dikkat çekilirken, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) ise 2018-2019 sezonuna girmek üzereyken stokların 273 milyon tonla tarihin en yüksek seviyesine çıkacağı fakat USDA’nın elindeki stokun ise neredeyse yarısının Çin’de olmasının ise büyük bir sıkıntıya sebep olacağı konusunda uyarılarda bulunurken, Çin kanadının da kendi stoklarını piyasaya sürmemesinin beklendiği belirtildi.

Dünyadaki buğdayın yüzde on altının üretimini yaptığı bilinen Çin’in yeni sezon başında dünya stokunun yüzde kırk altısını elinde bulunduracağı vurgulanırken, sezon sonunda ise payının yüzde elliyi aşacağı tahmin ediliyor. Böylece Çin’in elindeki buğday stokunun beş yıl öncesine kıyasla ise yüzde 135 oranında artacağı belirtiliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.