Dövizle Borçlanmaya Denetim Geliyor

Döviz ile borçlanan sektördeki 25 bin şirket üzerinde denetime gidileceğini belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e finans hizmeti veren kuruluşlardan destek geldi.

Dövizle Borçlanmaya Denetim Geliyor

Döviz ile borçlanan sektördeki 25 bin şirket üzerinde denetime gidileceğini belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e finans hizmeti veren kuruluşlardan destek geldi.

07 Aralık 2017 Perşembe 10:01
157 Okunma
Dövizle Borçlanmaya Denetim Geliyor

Döviz ile işlem yapan şirketlere Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten uyarı geldi. Ticarette dövizi kullanan şirketlerden iki bin büyük büyük ölçekli firmaya veri toplamanın yasal düzenlemelerinin yapıldığını ve geride kalan 23 bine yakın küçük ve orta işletmelere de direkt sınırlamalar getirileceği yönünde açıklamada bulundu. Alınan bu karara finans sektöründe destek gelirken, ihracat yapan kuruluşlardan gösterilen ticarete bağlı bir limit getirilmesi talep edildi. Borçlanmada ihracat tutarının 10 katına kadar dövizle borçlanma hakkı isteyen sektörü temsil eden kişiler, kısıtlama yapılırken dikkat edilmesi gerektiği vurgusu yaptı.


Alınan önlemler neticesinde Şimşek, bu hafta iki bin şirketle ilgili verilerin yasala altyapısının düzenlendiğini belirterek, küçük ve orta ölçekli şirketlerin döviz yükümlülüklerinin 15 bin milyon doların altında olduğunu belirtti. Sektörde yer alan küçük ve orta ölçekli şirketlerin payının yüzde 16 gibi bir rakama denk geldiğini belirten Şimşek, geriye kalan iki bin büyük firmanın paylarının yüzde 84 olduğuna dikkat çekti. İlk olarak yüzdelik payın büyük bölümünde yer alan iki bin büyük ölçekli şirkete bir sınırlama getirileceğini belirten Şimşek, hane halkına alınan tedbirle benzerlik gösteren bir uygulama olduğunu ifade etti.


Başbakan Yardımcısı Şimşek'in yaptığı açıklamaların ardından finans sektöründen destek gelirken, uzun süredir şirketlere söylenen geliriniz hangi para birimi ile gerçekleşiyorsa, borcunuzda o para birimi ile olsun ifadelerine vurgu yapıldı. Türkiye'de işlem görüp TL ile ticaret yapan şirketlerin döviz ile borçlanmasının bir risk olduğuna dikkat çekildi. 

Anahtar Kelimeler:
Mehmet Şimşek
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.