Domates, Tansiyonunu Düşürdü

Geçtiğimiz kasım ayında rekor düzeyde zamlanan domates, seralardaki üretimin arz edilmesiyle birlikte iki buçuk liraya kadar geriledi.

Domates, Tansiyonunu Düşürdü

Geçtiğimiz kasım ayında rekor düzeyde zamlanan domates, seralardaki üretimin arz edilmesiyle birlikte iki buçuk liraya kadar geriledi.

10 Aralık 2017 Pazar 21:50
170 Okunma
Domates, Tansiyonunu Düşürdü

Geçtiğimiz aylarda Antalya’da meydana gelen hortum felaketi nedeniyle zamlanan domates, rekor seviyelere kadar çıkmıştı. Şimdilerde sera domateslerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, domates fiyatları da gerilemeye başladı. Güncel olarak iki buçuk lira ile üç lira arasında değişen domatesin kilogramı, daha da düşeceğe benziyor.

Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Haller Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Akbaş, domatesin geçtiğimiz ay yüzde kırk beş oranla zamlanmasının, bir rekor olduğunu ifade etti. Yetkili Faruk Akbaş, domatesin oldukça fazla tüketildiğini ve hem iç pazarda hem de yurtdışına ihraç da önemli bir ürün olduğunun altını çizdi. Kasım ayı için bir geçiş dönemi tabirini kullanan Akbaş, yeterli miktarda ürünün bulunmaması nedeniyle zamların yaşandığın ifade etti.

Faruk Akbaş, şimdilerde mevsim normallerine göre fiyatları sabitlenen domates hakkında havaların soğumasının zam için en büyük etken olduğunu belirtti. Akbaş, havaların soğukluğunun mal üretiminin azalmasına sebebiyet verdiğini ve bundan dolayı talebin fazlalaşmasına rağmen üretimin yeteri kadar mevcut olmadığını ifade etti. Rusya ile tekrar başlanan domates ihracatına da değinen Genel Başkan Yardımcısı Faruk Akbaş, aynı zamanda olumsuz hava koşullarının da domates üretimini negatif yönde etkilediğini belirtti.

Domates, kasım ayındaki rekor zamdan sonra şimdilerde tansiyonu düşürmüşe benziyor. En kaliteli salkım domates üç liradan alıcı bulurken, kalitesine göre bir liraya olan domates de mevcut.

Anahtar Kelimeler:
Domates
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.