Dışişleri Bakanı, S-400 Alımının Ertelenmediğini Duyurdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 alımına ilişkin açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanı, S-400 Alımının Ertelenmediğini Duyurdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 alımına ilişkin açıklamada bulundu.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 16:22
114 Okunma
Dışişleri Bakanı, S-400 Alımının Ertelenmediğini Duyurdu

S-400 alımına ilişkin açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Angel Tilvar’ı  kabul etmişti. AB Başkanlığı'nda basın mensupları ile bir araya gelen Çavuşoğlu, soruları cevapladı. 

S-400 alımının ertelenmesi veya durdurulması gibi durumların söz konusu olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, gündemde olmadığını dile getirdi. 

Çavuşoğlu, ABD'nin F-35 ve NATO sistemlerine yönelik S-400'ün tehdit oluşturabileceği söylemlerini anımsatarak, Türkiye'nin ortak bir çalışma grubunun kurulması teklifinde bulunduğunu bildirdi. Söz konusu kurulacak olan komisyonun içinde NATO'nun da olması gerektiği belirtildi.

Komisyona yönelik ABD ile görüşmelerin devam ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Bu aşamadayız yani şu anda erteleme ya da başka durdurma gibi herhangi bir şey söz konusu değil. Gündemde de değil. Biz böyle bir çalışma grubu olacaksa ön şartsız bir şekilde bunu yürütmek, başlatmak isteriz. Ertelemeyi niye biz konuşalım? Ertelemeyle bu sürecin bir ilgisi yok. Bu bitmiş bir anlaşmadır. Şu anda ertelemeyle ilgili konuyu konuşmanın zamanı da değil. Bu komisyon oturur, çalışır ve raporunu da hazırlar. Ondan sonra biz değerlendirmemizi yaparız. Bu ön şartlarla bir yere varmak mümkün değil." sözlerine yer verdi.  
 

Anahtar Kelimeler:
S-400Mevlüt çavuşoğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.