Devlet, Torba Tasarısıyla Alacaklarından Feragat Etti

Maliye Bakanlığı tarafından Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişkin "etki analiz tablosu" hazırlatıldı. Torba tasarısının devlete maliyeti, 17 milyar 298 milyon lira olarak hesaplandı.

Devlet, Torba Tasarısıyla Alacaklarından Feragat Etti

Maliye Bakanlığı tarafından Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişkin "etki analiz tablosu" hazırlatıldı. Torba tasarısının devlete maliyeti, 17 milyar 298 milyon lira olarak hesaplandı.

20 Şubat 2018 Salı 11:34
181 Okunma
Devlet, Torba Tasarısıyla Alacaklarından Feragat Etti

Maliye Bakanlığı’nın Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişkin hazırlattığı "etki analiz tablosu"nda tasarının maliyetinin devlete 17 milyar 298 milyon 228 bin liraya mal olacağı hesaplandı.

Ülkedeki çalışan kadınların küçük çocukları için işveren tarafından karşılanan kreş ve bakım hizmetleri, belirli sınırlar ile ücret istisnası kapsamına alınacağı açıklandı. Bu düzenlemeyle 17 milyon liralık gelirden vazgeçileceği bildirildi.

Buna ilişkin ilave asgari geçim indirimi uygulamasının da kalıcı hale getirileceği bildirildi. 6,2 milyon asgari ücretliyi ilgilendiren bu düzenleme ile devlet 800 milyon liralık geliri almayacağı açıklandı.

İmalat sanayi ve Ar-Ge‘nin 2018-2019 yıllarında, yenilik ve tasarım faaliyetlerine yönelik makina ve teçhizat alımlarında amortisman uygulama süresinin kısaltılması sağlanarak seksen bin firmayı ilgilendiren bu düzenlemenin maliyeti 400 milyon lira olacağı belirtildi.

ÖTV’de, minibüs tanımında sürücüsü dahil en çok 15 olan oturma yeri 17'ye çıkarılacağı, bu şekilde kanuna göre otobüs olarak vergilendirilen 106 bin 615 araç, minibüs olarak vergilendirileceği ve 120 milyon liralık gelir alınmayacağı açıklandı.

Yapılan torba tasarısıyla korunma/bakım tedbiri kararının sona erdiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde istihdam hakkından yararlanmak üzere bakanlığa başvurma zorunluluğu 5 yıla çıkarılacağı ve bu sürenin, himaye onayının sona erdiği tarihten itibaren başlatılması ve öğrenim durumlarına uygun olmayan kadrolarda istihdam edilenlerin, öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanmaları sağlanacağı bu şekilde, yıllık ortalama 500 meslek lisesi,120 yüksekokul 65 üniversite mezunu unvanlara göre ataması yapılacak. Bunun devlete maliyeti ise 1 milyon 728 bin lira olacağı açıklandı.

Tasarıyla birlikte, organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitelerince yapılan veya yaptırılan su, kanalizasyon, arıtma, doğalgaz, elektrik, haberleşme tesisleri, yol yapımı gibi altyapı yatırımları ile küçük sanayi sitelerindeki iş yeri yapımına ilişkin mal teslimi ve hizmet ifaları KDV'den istisna tutulacağı buna ilişkin düzenlemeyle 80 milyon liralık gelirden vazgeçileceği bildirildi.

Sanayi sicil belgesine sahip işletmeler tarafından yapılan, yatırım teşvik belgesi aranmadan imalat sanayisinde kullandıkları yeni makine ve teçhizat alımlarına 31 Aralık 2019'a kadar KDV istisnası getirileceği bu yapılan düzenlemeyle sağlanacak desteğin 1 milyar lirayı bulacağı belirtildi.

Torba yasayla beraber özel hukuk tüzel kişilerinin ruhsat sahibi olarak işlettikleri yeraltı maden işletmelerine sağlanan desteğin kapsamına, kamu kurum ve kuruluşlarının işlettikleri yeraltı maden işletmelerinde çalışan rödovansçılar da alınacağı bu konuda yaklaşık bin 500 çalışan için aylık bin 900 lira destek ödemesiyle yıllık 34 milyon liralık destek ödemesi öngörüldüğü açıklandı.

Son Güncelleme: 20.02.2018 11:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.