Demir İpek Yolu'ndan Gelen İlk Tren Mersin'de

Tarihî İpek Yolu’nun tekrar canlandırılan demiryolu hattındaki ilk tren, Mersin'e ulaştı.

Demir İpek Yolu'ndan Gelen İlk Tren Mersin'de

Tarihî İpek Yolu’nun tekrar canlandırılan demiryolu hattındaki ilk tren, Mersin'e ulaştı.

04 Kasım 2017 Cumartesi 16:52
394 Okunma
Demir İpek Yolu'ndan Gelen İlk Tren Mersin'de

Geçtiğimiz ayın sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Özbekistan başbakanı, Gürcistan başbakanı, Kazakistan başbakanı ve Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev’in katılımı ile Bakü çevresindeki Alat Limanı’nda resmî açılışı gerçekleştirilen Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Hattı (BTK)’nı kullanan ilk tren bugün Mersin’e ulaştı.

Ülkemizle birlikte Azerbaycan ve Gürcistan’ın birlikte gerçekleştirdikleri bu projede, ülkemiz sınırlarından yetmiş altı kilometre demiryolu geçerken, Gürcistan üzerinden 259, Azerbaycan üzerinden de 503 kilometre geçmektedir.

Proje kapsamında değerlendirilen temel eksen, tarihî İpek Yolu’nun tekrar canlandırılması şeklinde ifade edilen demiryolu hattından ilk tren, Kazakistan’dan yola çıkmıştı. Türkiye sınırlarına girdikten sonra Mersin’e ulaşması kırk saat olarak hesaplanan tren, planlanan vakitten on saat önce Mersin’e gelerek bir başarı da elde etti. Treni karşılayan Devlet Demiryolları’nın Genel Müdürü Veysi Kurt, basın toplantısı düzenleyerek beyanat verdi. Kurt, Kazakistan’dan yola çıkan trenin başarıyla ülkemize ulaştığını belirtti ve bu projenin Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Çin gibi ülkeler açısından önemli bir köprü olduğu ifade etti.

Mersin’e ulaşan bu ilk trenin otuz konteynırdan mürekkep dokuz yüz tonluk olduğu belirtildi. Trenin, 600 ton buğday taşıdığını da gazetecilere açıklayan Kurt, gümrük işlemlerinin Kars’ta oldukça hızlı gerçekleştiğini ve bu nedenle gümrük çalışmalarının da ülkemize değer kattığını ifade etti.

Son Güncelleme: 04.11.2017 17:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.