Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her Seçim Diğerini Etkiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada 2019 seçimlerine değinerek, bu seçimler için çalışmalarını her gün sıklaştırmaları gerektiğini, 2019 seçimlerinde Türkiye'nin yepyeni bir yönetim sistemine geçeceğini belirterek, her seçimin diğerini etkileyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her Seçim Diğerini Etkiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada 2019 seçimlerine değinerek, bu seçimler için çalışmalarını her gün sıklaştırmaları gerektiğini, 2019 seçimlerinde Türkiye'nin yepyeni bir yönetim sistemine geçeceğini belirterek, her seçimin diğerini etkileyeceğini söyledi.

23 Şubat 2018 Cuma 12:46
111 Okunma
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her Seçim Diğerini Etkiler

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndaki konuşmasında, partililere seslendi.

Erdoğan, Şubat ayında yapılan ve kendisinin katıldığı il kongrelerine değinerek, İstanbul'da kapsamlı bir toplantı yaptıklarını, bu hafta sonu da Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep ve Şanlıurfa il kongrelerine gideceğini belirtti.

İl kongrelerinin önemli bir bölümünü tamamladıklarını kaydeden Erdoğan, kalan kongrelerin de mart ve en geç nisanda bitirileceğini, büyük kongre için hazırlıklara başlanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, il kongreleri vesilesiyle ziyaret ettiği şehirlerde, salonların içinde ve dışında gördüğü coşku, heyecan ve sevgiden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Sadece şahsımızı selamlamak için toplanan ve sayıları seçim dönemlerindeki mitinglerimizden daha kalabalık olan vatandaşlarımızın muhabbeti ve samimiyeti, bize sorumluluğumuzun ağırlığını hatırlatıyor. Milletimizin teveccühüne layık olabilmek için hep birlikte çok daha fazla çalışmak, çok daha fazla ter dökmek mecburiyetindeyiz." dedi.

Aşık Veysel'in, "Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece" sözlerini sarf eden Erdoğan, "Bizim de gündüz gece demeden bu kutlu yolda yürümemiz, mesai sarf etmemiz gerekiyor." diye konuştu.

"HER SEÇİM DİĞERİNİ ETKİLER"

Erdoğan, her geçen gün 2019 seçimlerine hazırlık için atılan adımları sıklaştırmak, çalışmaları yoğunlaştırmak durumunda olduklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şunu unutmayınız, 2019 seçimleri herhangi bir seçim değildir. Her şeyden önce 2019 seçimleriyle Türkiye, yepyeni bir yönetim sistemine geçecektir. Her ne kadar yeni yönetim sistemi, cumhurbaşkanlığı ve Meclis çalışmalarıyla doğrudan ilişkiliyse de mahalli idareleri de bunun dışında görmemek gerekir. Çünkü her seçim, unutmayın, diğerini etkiler.

2019 Martı'nda yapılacak mahalli idareler seçiminde alacağımız netice, kasım ayındaki cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine de belirli bir oranda yansıyacaktır. Bunun için şimdiden mahalli idareler seçimindeki hedefimizi de en az yüzde 50'nin üzeri olarak görmek durumundayız. Milletvekilliği seçiminde, partinin şüphesiz ki ağırlığı çok çok önemlidir. Mahalli idareler, sadece partiyle kazanılmaz aynı zamanda seçeceğimiz adaylarla da bu çok çok ilintilidir."

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin ve il genel meclis üyelerinin sadece kendilerini seçmeye yetecek kadar değil, onun çok üzerinde bir oy oranını elde etmek için çalışmasının gerektiğini söyledi.

"MİLLETİMİZ KÜÇÜK HESAPLARIN MENSUPLARINA İTİBAR ETMEZ"

Erdoğan, ufku, vizyonu ve hedefi sadece kendi makamıyla sınırlı olanlarla AK Parti'nin büyük davasının ve hedeflerinin hayata geçirilemeyeceğine belirterek şöyle konuştu:

"Bu partinin çatısı altında siyaset yapan her arkadaşımın vizyonu, tüm Türkiye'yi, bölgemizi ve dünyayı içine alacak genişlikte ve zenginlikte olmak durumundadır. Aksi takdirde başka kimi partilerde şahit olduğumuz üzere kısır çekişmelerin, incitici kavgaların, sinsi, ayak oyunlarının arasında kaybolup gideriz. Her kim AK Parti'yi böyle bir kısır döngünün içine sokmaya kalkarsa bu yönde bir çaba içine girerse önce şahsımı karşısında bulur. Milletimiz de böyle küçük hesapların mensuplarına asla itibar etmez.

Türkiye, böylesine tarihi bir süreçten geçerken ve milletimiz bunun sorumluluğunu bizlerin omzuna yüklemişken, hiç kimsenin kişisel hesabıyla kibriyle hırsıyla uğraşamayız, vakit kaybedemeyiz."

Necip Fazıl Kısakürek'in, "Sakarya Türküsü" isimli şiirinden "İnsandır sanıyordum mukaddes yüke hamal. Hamallık ki sonunda ne rütbe var ne de mal. Yalnız acı bir lokma, zehirle pişmiş aştan. Ve ayrılık, anneden, vatandan, arkadaştan." sözlerini dillerndiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hepimiz de işte böyle bir dava şuuruyla hareket etmek, ülkemize ve milletimize yapabileceğimiz en çok hizmeti sunmak durumundayız. Aksi takdirde milletimizden helallik alamayız ve tarih önünde boynumuz bükük kalır. Hiçbir arkadaşımın, böyle büyük bir vebalin altına girmeyi göze alabileceğini sanmıyorum. Öyleyse çalışacağız, daha çok çalışacağız ama bunu yaparken de hesabi değil, hasbi davranacağız." ifadelerini kullandı.

"HERKES KENDİ ADAYINI GÖSTERECEK"

Erdoğan, AK Parti ve MHP olarak kurulan ortak komisyonun, seçim ittifaklarıyla ilgili çalışmalarını tamamladığını belirterek şu şekilde devam etti:

"Önceki gün bununla ilgili kanun teklifini Meclise sunduk. Bu kanun teklifinde mahalli seçimlerle ilgili herhangi bir yenilik yok, sadece milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesine paralel olarak belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi ve muhtarların da seçilme yaşı 18'e indiriliyor, bu onunla ilgili olan kısım.

Ağırlık, malum cumhurbaşkanı ve parlamentoyu ilgilendiren bölüm. Bir de eskiden ayrı ayrı zarflara konan ve sandıklara atılan oyların tamamı herhangi bir karışıklığa, gereksiz oy iptallerine sebep olmasın diye aynı zarfa yerleştirilip, aynı sandığa atılacak. Bunların tasnifini sandık kurulu üyeleri yapıp, her oyu kendi hanesine kayıt edecek. Bunun dışında eski uygulama neyse aynı şekilde mahalli idareler seçimlerinde bu da yapılacak. Yani herkes kendi adayını gösterecek, kendi kampanyasını yapacak, kendi başarısı için gayret gösterecek."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.