Çinliler 2018 Yılında Türkiye'yi İhya Etti

Çinliler Türkiye ziyaretlerinde yaptıkları alışverişlerle rekor kırdı.

Çinliler 2018 Yılında Türkiye'yi İhya Etti

Çinliler Türkiye ziyaretlerinde yaptıkları alışverişlerle rekor kırdı.

21 Temmuz 2018 Cumartesi 14:05
88 Okunma
Çinliler 2018 Yılında Türkiye'yi İhya Etti

Global Blue Türkiye Genel Müdürü Selim Şeyhun, Türkiye’deki KVD iadelerine ilişkin açıklamalarda bulunarak, tax free denilen bu alışverişlerde içinde bulunduğumuz yılın ilk yarısında geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla yüzde kırk sekiz oranında artış yaşandığını ifade etti. Yaşanan yükselişle ilk altı ay içinde KDV iadelerinde yapılan işlemlerin mağazalarda mevcut toplam satış tutarında 467 milyon liraya ulaşıldığını vurguladı.

Yoğun olarak bu büyümenin averaj harcamalardaki yükselişle yaşandığını anlatan Selim Şeyhun, aynı zamanda işlem adetlerinde de aynı dönemler içerisinde yüzde beş oranında bir artış yaşandığının da altını çizdi. Averaj harcamalarındaki artışın ise en önemli sebebini perakende sektöründeki döviz yükselişine bağlayan Şeyhun, bu fiyat ayarlamaların etkisiyle bu sonuçlara ulaşıldığını da anlattı.

2018 yılının ise Çinlilerin yılı olduğunu söyleyen Genel Müdür Selim Şeyhun, Çinli ziyaretçilerin gerçekleştirdikleri tax free alışverişlerinin ilk altı ay içinde yakaladıkları yükselişin yüzde 275 olduğunu belirterek, toplam ulaşılan rakamın ise 88,5 milyon lira olduğunu, işlem adedinin ise yüzde 108 oranında artış kaydettiğini ifade etti. Çinlilerin alışverişinin ise Haziran ayında tam olarak yüzde 511 oranında arttığını söyledi.

Rus ziyaretçilerin tax free satışlarındaki artışın ise ilk altı aylık dönem içerisinde yüzde otuz yedi oranında yükseldiğini anlatan Şeyhun, ulaşılan rakamların gelen turist sayısında artış gösterdiğine işaret ettiğini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
çinlilerKDVTax Free
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.