CHP'li Öztürk Yılmaz: İlişkiler Ne Kopuyor Ne de Düzeliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, AK Parti iktidarının her fırsatta ABD'yi teröre silah vermekle suçladığını, Tillerson görüşmesinin ya ilişkilerin düzeltilmesi ya da kopmasına yol açacak şekilde sonuç doğuracağını yönde açıklamaların yapıldığını hatırlatıp, ilişkilerin ne düzeldiğini ne de tamamen koptuğunu söyledi.

CHP'li Öztürk Yılmaz: İlişkiler Ne Kopuyor Ne de Düzeliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, AK Parti iktidarının her fırsatta ABD'yi teröre silah vermekle suçladığını, Tillerson görüşmesinin ya ilişkilerin düzeltilmesi ya da kopmasına yol açacak şekilde sonuç doğuracağını yönde açıklamaların yapıldığını hatırlatıp, ilişkilerin ne düzeldiğini ne de tamamen koptuğunu söyledi.

19 Şubat 2018 Pazartesi 13:21
141 Okunma
CHP'li Öztürk Yılmaz: İlişkiler Ne Kopuyor Ne de Düzeliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin dış politikası konusunda görüşlerini belirterek, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilerin son dönemde devam ettirilemez hala gerilediğini, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ziyaretinden sonra bu gerilemenin ne kadar aşağı ineceğini hep birlikte göreceklerini kaydetti.

Beyaz Saray yönetiminin son dönemde güney sınrımızda bölücü terör örgütleri PKK, PYD ve YPG alanı ile ilgili tasarruflarının Türkiye'yi rahatsız ettiğinin altını çizen Yılmaz, bunun ileride Suriye'nin bölünmesine giden süreci etki yaptığını ifade etti.

Yılmaz, "Tillerson ziyaretinden önce şöyle bir hava vardı: Sayın Erdoğan ve Hükümetin yetkilileri, AKP'nin il ve ilçe kongrelerinde yüksek perdeden ABD'yi PKK ve YPG'ye silah yardımı yapmakla itham etti, Osmanlı tokadından bahsedildi. Sonra, Tillerson görüşmesinin ya ilişkilerin düzeltilmesi ya da kopmasına yol açacak şekilde sonuç doğuracağını belirttiler. Ancak ilişkiler ne kopuyor ne de düzeliyor."dedi.

Öztür Yılmaz, Beyaz Saray'ın Türk Ordusunun yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na açık destek vermediğini, çekimser olduğunu, hatta operasyonla ilgili kaygılarını dile getirmek suretiyle çok fazla operasyona angaje olmak istemediğini belirterek, Menbiç'teki PKK varlığının sonlandırılması konusunda Hükümetin talep ettiği şekilde bir uzlaşmaya da yanaşmadığını kaydetti.

"ABD, PKK YAPILANMASINI DEVLETE DOĞRU SÜRÜKLÜYOR"

Türkiye ve ABD arasındaki güven bunalımının aşılmadığını ifade eden Yılmaz, bu durumun kolay aşılacak gibi görünmediğini söyledi. Yılmaz ayrıca, ABD'nin, Suriye'de, Fırat'ın doğusundaki PKK yapılanmasını devlete doğru sürüklediğini gördüklerini dile getirdi.

Yılmaz, Beyaz Saray yönetiminin Menbiç'te farklı oyunları olduğunu belirterek, "Menbiç'i, aşağısındaki Tap Dağlarını, havaalanı, Deyrizor'u, ileride Fırat'ın doğusunda bir yapılanmaya meşruiyet kazandırmak ve pazarlık unsuru olarak ellerinde tutuyorlar. Yani bu alanları verip Fırat'ın doğusundaki yapıyı, federal Suriye'nin parçası olarak inşa etmek istiyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Türk Ordusunun ilerleyen günlerde Esad'a bağlı rejim birlikleriyle karşılaşma olasılığının bulunduğunu aktaran Yılmaz, şöyle konuştu:

"Nasıl, Menbiç'te PKK'lılar sıkıştığında ABD, Rusya'yı devreye soktu ve Suriye ordusunu Menbiç'te PKK'nın arasına soktuysa, benzer şeyi PKK, YPG Afrin'de sıkıştığı zaman Esad'ın ordusunu bir şekilde sokup o bölgeye Esad'ın bayrağını dikmek suretiyle, burayı himaye edebilecek bir noktaya götürebileceğini söylemiştim.

Bir taraftan Menbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan PKK, YPG ve PYD unsurlarının, Esad'ın alanından geçip Afrin'e gittiğini biliyoruz, diğer taraftan da Esad'ın ordusunun Afrin kent merkezine girmesini ve buradaki PYD ve YPG unsurlarının kentten ayrılmasını ve kentin kontrolünü bunlara bırakmasını öngören bir plan üzerinde çalışıldığını biliyoruz. Böyle olması durumunda Türkiye artık Afrin'de şeklen de olsa Esad ve ordusu ile karşılaşacaktır."

Basın mensupları tarafından yöneltilen bir soru üzerine açıklamalarını sürdüren Yılmaz, "PKK'nın PYD'leşmesinden ziyade, şunu bilmemiz lazım. PYD ve YPG'nin, aynı Irak'ta olduğu gibi peşmergeleşmesinden söz edebiliriz." ifadelerini kullandı.

"FETÖ'YÜ DEVLETE YERLEŞTİRENLERLE İTTİFAK KURMAYAYI İÇİNE SİNDİRENLERİ KINIYORUM"

Yılmaz, daha önce kullandığı "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ittifak çalışmalarında liderleri boyalı laflarla satın alabileceğini ama onların tabanını asla alamayacağı" yönündeki sözlerinin ardından, Erdoğan'ın, kendisi ile ilgili çok ağır itham, iftira ve hakarete varan sözler söylediğini iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunları kınıyorum. FETÖ'yü devlete yerleştirenlerle ittifak kurmayı içine sindirenler, PKK ile Oslo'da görüşme yapanı içine sindirenler, milliyetçiliği ayaklar altına alanlarla ittifak kurmayı içine sindirenler, Kobani'de sıkışan PKK'ya yardım etmeyi içine sindirenler ve onlarla ittifak kuranlar, bize zerre kadar laf söyleme hakkına sahip değildir. Kötü söz sahibine aittir. Bizim ne olduğumuz, kim olduğumuz çok açık bellidir. Türk milletinin iradesini bir şekilde ipotek altına almak için ittifak yapanlar, şunu görecektir; o ittifak liderlerin ittifakıdır, halkın ittifakı başka olacaktır."

Öztürk Yılmaz, "MHP İstanbul Milletvekili Celan Adan'ın kendisini istifaya davet etmesinin" hatırlatılması üzerine, "Şimdi mi edeyim, genel merkeze gidince mi edeyim." diyerek cevap verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.