Cengiz Holding, Mardin İstihdamını Yarı Yarıya Artırıyor

Mardin’de işsizliği yüzde 50 oranında azaltacak projeye imza atan Cengiz Holding, Mardin’de 1,1 milyar dolarlık entegre gübre tesisi açıyor.

Cengiz Holding, Mardin İstihdamını Yarı Yarıya Artırıyor

Mardin’de işsizliği yüzde 50 oranında azaltacak projeye imza atan Cengiz Holding, Mardin’de 1,1 milyar dolarlık entegre gübre tesisi açıyor.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 13:33
227 Okunma
Cengiz Holding, Mardin İstihdamını Yarı Yarıya Artırıyor

Cengiz Holding, Mardin’e 1,1 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Mardin’de işsizlik oranını yüzde 50 oranında azaltacak 5 ana fabrika ve 12 üniteden oluşan entegre gübre tesisi inşa ediyor.

Mardin, Cengiz Holding'ten yapılan açıklamaya göre, medeniyetlerin beşiği olarak bilinen ve işsizlik oranı en yüksek TRC3 bölgesinde yer alıyor. Cengiz Holding’in yaklaşık 1,1 milyar dolar yatırım ile kurulacak Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri bu yıl üretime başlayacak ve tesis, 5 ana fabrika ve 12 yardımcı üniteden oluşacak.

Bin 100 kişinin doğrudan istihdam edileceği tesis 5 bin kişinin geçimini sağlayacak, 25 bin kişilik ekosistem oluşturma planlanıyor.

Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, "Bir kişinin bile işe girmesinin çok önemli olduğu bölgede, inşaat aşamasında 5 bin kişiye doğrudan, 25 bin kişiye dolaylı iş imkanı sağladık. Tesis üretime başlayınca bin 100 kişiyi doğrudan istihdam edeceğiz. 800 bin nüfusu olan Mardin’de 200 bin kişinin 18 yaş üzerinde olduğunu düşünüyoruz. İşsizliğin yaklaşık yüzde 25 olduğu göz önüne alındığında karşımıza yüzde 50 işsiz çıkıyor. Biz bu fabrikanın 25 bin kişilik ekosistem oluşturacağını planlıyoruz. Dolayısı ile işsizliği yüzde 25’ten 12’ye indirecek bir proje” açıklamasında bulundu.

DÜNYADA GÜBRE İLE ENTEGRE OLAN TEK TESİS

Metal geri kazanım ile entegre olan tek tesisin Türkiye’de olduğunu belirten Kayışoğlu, dünyada metal geri kazanım tesisleri olduğunu ancak gübre ile entegre olan tek tesisin kendilerininki olduğunu belirtti. Fabrikanın yılda 350 milyon dolarlık gübre, 270 milyon dolarlık metal ithalatının da önüne geçeceği ifade edildi.

Kayışoğlu,  “Türkiye yıllık 5 milyon ton olan gübre tüketiminin yarısını ithal ediyor. İthalata yılda 1,1 milyar dolar para ödüyoruz. Kaldı ki, bu fabrika tamamlandığında ham maddesinin yüzde 85’ini yurt içinden sağlayacak. Zaten, diğer yüzde 15’lik bölümü ise doğalgaz. Fabrikamızın elektriğini de fabrikamızda üreteceğiz. Sektörde kendi kendine yeten tek fabrika olacak. Ham madde konusunda da dışa bağımlı olmayacağımız için ürettiğimiz gübre ithalatın direkt olarak önüne geçecek.” sözlerine yer verdi.

Anahtar Kelimeler:
MardinCengiz Holding
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.