'Bursa Otomotiv Test Merkezi Efsane Olacak'

Dün imzaları atılan yerli otomobilin sürüş testi platformu olarak planlanan ve inşası süren Yenişehir Otomotiv Test Merkezi için Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu 'efsane olacak' değerlendirmesini yaptı.

'Bursa Otomotiv Test Merkezi Efsane Olacak'

Dün imzaları atılan yerli otomobilin sürüş testi platformu olarak planlanan ve inşası süren Yenişehir Otomotiv Test Merkezi için Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu 'efsane olacak' değerlendirmesini yaptı.

03 Aralık 2017 Pazar 11:15
320 Okunma
'Bursa Otomotiv Test Merkezi Efsane Olacak'

Türkiye'nin kendi otomobil markasını yaratmak için çalışmaların devam ettiği yerli otomobil projesinin yanı sıra, markanın başka ülkelere gönderilmesine gerek kalmaması hedefiyle oluşturulan otomotiv test merkezi projesi de Bursa Yenişehir'de hayata geçirilecek.

Bursa ilçelerinden Yenişehir'de inşası süren Otomotiv Test Merkezi projesi için dün Çardak köyünde Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katılımıyla imzalar atıldı.

Test Merkezi'nin yapılacağı alanda projeyi değerlendiren Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, projenin yerli otomobil projesiyle bağlantılı olduğunu, Türkiye'nin otomobilde kendi markası olacağı gibi bundan böyle testlerin de ülke içinde yapılabileceğini ve merkezin 'efsane' olacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, merkezde yapılması planlanan 13 pistten ilkinin yapımına 2018 yılı yazında başlanacağını söyleyerek, "Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Bakanlar Kurulu oturumları esnasında ve onun dışındaki süreçlerde sık sık bir araya gelerek, Otomotiv Test Merkezi'nin gidişatı, geleceği ve planlamasıyla ilgili fikir teatilerinde bulunduk." dedi.

'Merkezde 13 pist, 7 laboratuvar olacak'

Çavuşoğlu, Yenişehir'in konumunun sanayiden tarıma kadar pek çok sektör için merkez olabilecek özelliklere sahip olduğunu aktararak, kentin pek çok açıdan memnun olacağını belirtti. 

Test merkezi projesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün önemli katkılarının bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, TSE, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve  TÜBİTAK'ın da projeye dahil edildiğini söyledi. Projenin ayrıntılarını paylaşan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: 

''Burası 4 bin 350 dönümlük bir yer ve 13 pisti, 7 laboratuvarı olacak. Gerek Türkiye'de yerli üreticilerin ürettiği, gerek yurt dışında üretilen otomobillerin testlerinin yapılacağı bir yer olacak burası. İnşallah 2018'in ikinci yarısında ilk pistin kazmasını vurmak suretiyle, Allah'ın izniyle, Yenişehir'de artık Otomotiv Test Merkezi'nin efsane olmaya namzet durumunu ortadan kaldıracağız."

Savunma araçları ve otomotiv yan ürünleri testlerinin de merkezde yapılmasının planlandığını belirten Çavuşoğlu, yerli üretimlerin başka ülkelerde test edilmesi için gönderilmesinin ekonomik açıdan giderinin Yenişehir'de yapılacak merkezle ortadan kaldırılacağını ifade etti.

Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye'nin kendi otomobil markasını oluşturacağını ve ülkenin yaratılan markayla anılacak seviyeye ulaşacağını kaydetti.

Son Güncelleme: 03.12.2017 13:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.