Borçlu Sayısı Gittikçe Artıyor

Bireysel kredi ve bireysel kredi kartından doğan icra takibi sayıları açıklandı.

Borçlu Sayısı Gittikçe Artıyor

Bireysel kredi ve bireysel kredi kartından doğan icra takibi sayıları açıklandı.

08 Aralık 2017 Cuma 21:11
236 Okunma
Borçlu Sayısı Gittikçe Artıyor

Türkiye’de kredi kartı kullanımı gün geçtikçe artıyor. Ancak buna rağmen kurumların ve devletin yaptığı bilinçlendirme çabaları ile kredi kartı borcu yüzünden icralık olan kullanıcı sayısı da azalmaya başladı. Buna göre geçtiğimiz seneye oranla 2017’de bireysel krediden doğan borcun yasal takibe takılarak icrada ifa edilmesi yüzde sekiz oranında azaldı. Bu sene krediye dayalı açılan icra dosyası sayısı yedi yüz altmış iki binle sınırlı kaldı.

Türkiye Bankalar Birliği’nin Risk Merkezi tarafından yayınlanan istatistikî bilgiler doğrultusunda Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartları Raporu kamuoyuna sunuldu. Sunulan rapora göre çok ilginç verilerin ortaya çıktığı gözlemlendi. Rapora göre, 2016 senesinin aynı dönemine binaen 2017 senesinde kredi kartından doğan bireysel borçlarını ödeyemeyen kullanıcılar yüzde sekiz oranında azaldı. Bu sayı, güncel olarak yedi yüz altmış iki bin dolaylarında kaldı. Ancak yasal takibe alınan bireysel kredi kartı borçlularının sayısı ise, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde beş oranında artış göstererek altı yüz bin otuz ikiye çıktı.

Kredi kartı ve bireysel kredilerden dolayı yasal takibe takılan birey sayısı ise, geçtiğimiz seneye oranla aynı dönem için %0,1 oranında artış gösterdi. Bu sayı, bir milyon yüz on sekiz bin kişi olarak açıklandı. Hükümet, kredi kartının bilinçli kullanılması için sürekli çalışma yapıyor.

Anahtar Kelimeler:
IcraKredi KartıKredi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.