Binali Yıldırım: Üzerimize Düşeni Yerine Getireceğiz

Başbakan Binali Yıldırım Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ile Çankaya Köşkü’nde düzenlenen toplantıda konuşma yaptı.

Binali Yıldırım: Üzerimize Düşeni Yerine Getireceğiz

Başbakan Binali Yıldırım Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ile Çankaya Köşkü’nde düzenlenen toplantıda konuşma yaptı.

21 Şubat 2018 Çarşamba 14:12
123 Okunma
Binali Yıldırım: Üzerimize Düşeni Yerine Getireceğiz

Başbakan Binali Yıldırım Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ile Çankaya Köşkü’nde düzenlenen toplantıda konuşma yaptı. 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’na katılan Binali Yıldırım, bankacılık sisteminin Türkiye’de oldukça sağlam olduğunu, enflasyon verilerinde yüzde yedinin altına düşürülmesinin amaçlandığını belirterek, doğudan batıya göçün durduğunu ve tersine göçün başladığını açıkladı.

Daha önce imalatçılarla da bir araya geldiğini belirten Başbakan, konut sektörü ve hizmet sektörü ile de görüşmeler yapıldığını kaydederek, KGF öncelikli olmak üzere pek çok yasal düzenlemeyle geçtiğimiz yıl içerisinde şaşırtıcı verilere ulaşıldığını belirtti. İçinde bulunduğumuz yılın, geçtiğimiz yıla kıyasla çok daha iyi olacağını ve büyüme hızında artış kaydedileceğini ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin sadece kamu yatırımları ile büyümediğini, mevcut 1 trilyonluk yatırımın 120 milyar lirasının kamuya kalan kısmının ise özel sektöre ait olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük havalimanının Türkiye’de inşa edildiğine de değinen Başbakan, zenginlik kaynaklarının batıdan doğuya transferi esnasında Türkiye’den geçiş yaptığını, 30 trilyon dolar düzeyindeki yıl bazlı gayri safi hasılaya sahip bir pazara hitap ettiğini anlattı. Pazarın 1,6 milyar nüfusa sahip olduğunu belirten Başbakan Binali yıldırım, Türkiye’nin yüksek potansiyeline değinerek özel sektör içerisinde yatırımı bulunan kurumlara teşekkür etti. Toplantıda gündeme getirilen problemlerin bakanlar tarafından ivedi şekilde ele alınacağını ifade eden Binali Yıldırım, bize düşen kısmı biz halledeceğiz, size düşen kısmı ise sizden beklemekteyiz diyerek sözlerini tamamladı.

Anahtar Kelimeler:
Binali YıldırımYatırım
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.