Beyaz Şekerlerin Yerini Stevia Alıyor

Balıkesir şehrinde şeker otu olan Stevia, nişasta bazlı şekerlerin yerine almaya başladı. 2 yıldan beri stevia üretimi yapan Haluk Aydoğan, şeker otuna yönelik açıklamalarda bulundu.

Beyaz Şekerlerin Yerini Stevia Alıyor

Balıkesir şehrinde şeker otu olan Stevia, nişasta bazlı şekerlerin yerine almaya başladı. 2 yıldan beri stevia üretimi yapan Haluk Aydoğan, şeker otuna yönelik açıklamalarda bulundu.

17 Nisan 2018 Salı 10:11
347 Okunma
Beyaz Şekerlerin Yerini Stevia Alıyor

Balıkesir nişasta bazlı şekerden daha sağlıklı bir şeker otu olan stevianın üretimine 2 yıl önce Haluk Aydoğan ile başladı. Aydoğan, nişasta bazlı şekerlerin yerine artık şeker otu olan stevianın tercih edildiğini bildirdi.

İki ortağın üretimine başladığı stevianın büyük rağbet gördüğü bildirildi. Ortaklar yılda 1,5 milyon fide üretmeyi hedeflediklerini kaydetti. Steviada kolesterol olmadığını bildiren Aydoğan, Türkiye’deki üretici sayısını arttırmak için fide satışları yaptıklarını fakat stevianın Türkiye’deki bilinirliğinin az olduğunu açıkladı.

Aydoğan, Çaykur'un Rize şekeri ismi bünyesinde stevia şeker otu üretimine başladı. Şu an Türkiye'de sayılı bir yaprak olmadığı için tam üretime geçemediklerini bildiren Aydoğan yaprakların Çin’den tedarik edildiğini bildirdi. Stevianın Türkiye'de Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinde de çok güzel yetişen bir ürün olduğunu açıklayan Aydoğan, senede 2 hasat veren ve yaklaşık fiyat bakımından 20 - 25 TL'ye geri alım garantisi olan bir ürün olduğunu ifade etti.

2017’de 1 milyon adet fide üretimi yaptıklarını ve bu yıl ki hedeflerinin de 1.5 milyon fide olduğunu bildiren Aydoğan, stevia şeker otunun bakımının zor bir aşaması olmadığını açıkladı. Stevianın mayıs ya da Haziran sonunda ekilen 7 senelik bir bitki olduğunu vurgulayan Aydoğan, 1 defa ekildiğini ve 7 sene boyunca hasat yapıldığını, 7 sene hasat boyunca ilk yıl yaklaşık 250 ile 300 kilogram arasında kuru yaprak elde edildiğini, sonraki her yıl içerisinde yaklaşık 700 - 800 kilogram kuru yaprak elde edildiğini açıkladı. Aydoğan, kuru yaprakları 20 ile 25 TL arası geri alım yaptıklarını, üretilen ürünlerde ve kendi ürettikleri ürünlerimizde kesinlikle zirai ilaç gübre kullanmadıklarını, ürünlerin bünyesinde B12 barındırdığı için ihtiyaç duyulmadığını belirtti.

Şeker fabrikalarının satışına yönelik açıklamada bulunan Aydoğan "Ben şeker fabrikalarının satışının sektörünün içinde olduğum için stevia ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Çünkü doğal şeker ne kadar çok Türkiye'ye hızlı giriş yaparsa o kadar çok sağlık yönünden bir çok hastalık önlenmiş olacak. Stevia ile ilgili devletimiz çok büyük destek veriyor. Üreticimiz şu an domates biber gibi ürünleri ekiyor. Ama stevia ektiği takdirde senede yaklaşık 1 dönüm araziden yaklaşık 15 - 16 bin TL kazanacak. ve masraf olarak sadece sulaması olacak. Başka da bir masrafı yok. Bunun alım garantisi de var" açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.