Başbakan Yıldırım'dan İttifak Açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen partisinin 6. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

Başbakan Yıldırım'dan İttifak Açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen partisinin 6. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

03 Mart 2018 Cumartesi 16:12
89 Okunma
Başbakan Yıldırım'dan İttifak Açıklaması

Yaptığı konuşmada TSK'nın yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na değinen Yıldırım, başarılı bir şekilde harekatın devam ettiğini belirtti.

Sivillerin zarar görmemesi için dikkat ettiklerini belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Afrin çevrelenmiş durumda. Sınırlarımıza yakın bölgelerin tamamını terör yuvalarından temizledik. Şimdi Mehmetçik'imiz özel harekatçılar, jandarmamız, polisimiz, güvenlik korucularımız ve Özgür Suriye Ordusu'na ait yiğitler adım adım Afrin'e ilerliyor. Nerede bir terör tehdidi varsa o bizim için hedeftir; bugün Afrin yarın bir başka yer. Nerede bu ülkenin sınırlarına, bu milletin can ve mal güvenliğine, toprak bütünlüğümüze yönelik bir tehdit olursa orada oluruz ve o tehdidi bertaraf ederiz."

Suriye ve Irak'ta yaşayan vatandaşların burada bulunan terör örgütlerinden çok zarar gördüklerini belirten Yıldırım, kendilerinin bu örgütlere karşı mücadele içerisinde olduğunu belirtti. Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Bu operasyonlar, bu mücadele aslında, Avrupa'nın da barışı içindir, dünyadaki küresel barış için de gereklidir. Terörle iş birliği yapanlar bölgede barışı tehlikeye atıyor. Bölgeyi istikrarsızlaştırmaya ve acılara mahkum etmeye çalışıyorlar. Meşru bir devlet, terör örgütleriyle iş birliği yapamaz. Terör örgütlerine sempati besleyenlerin eline kan bulaşır. Türkiye olarak bölgemizde barış ve huzurun hakim olmasını istiyoruz. Kan ve gözyaşı sona ersin istiyoruz. Kahraman güvenlik güçlerimizin Allah yar ve yardımcıları olsun. Bilsinler ki 81 milyon vatan evladının duaları onlarla beraberdir. Birliğimiz daim olsun."

Yapılacak olan seçimlere de değinen Yıldırım, "Milli iradenin güçlü bir şekilde yönetime yansımasına vesile olacak demiştik. Seçmen birbirine daha da yakınlaşacak demiştik. Partiler arasında ittifaklar gerçekleşecek demiştik. Bu durumdan ülke kazanacak, millet kazanacak, ülkede istikrar ve güven kalıcı hale gelecek. Şimdi bunlar bir bir gerçekleşiyor." ifadelerini kullandı.

AK Parti ve MHP'nin "Yenikapı ruhu"na sahip çıktığını ve birlikte 2019 seçimlerine gitmeye karar verdiğini anımsatan Yıldırım, "Mesele memleketse gerisi teferruattır. İnşallah Cumhur İttifakı ile genel seçimlerde de birlik ve beraberliği sağlayacağız." dedi.

Seçim ittifakı için kanun teklifini meclise sunduklarını belirten Yıldırım, şeffaf ve meşru olarak bir araya gelen partilerin seçime birlikte gideceklerini söyledi.

CHP'nin her zaman olduğu gibi buna da itiraz ettiğini, "Bu bir koalisyondur" dediklerini söyleyen Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırlayın. Kapı kapı dolaşarak gizli kapaklı ittifak yapan kimdi? Bunlardı. 14 direkli çadır ittifakını kimler kurdu? Bunlar kurdu. Çatı adayını kimler getirdi? Bunlar getirdi. 16 Nisan halk oylamasına ne kadar millet düşmanı varsa birlikte 'Hayır' cephesini kurmaya çalışan siz değil miydiniz? 'Bizim evde oyların yarısı CHP'ye, diğer yarısı HDP'ye' diyen senin genel başkan yardımcın değil miydi? Şimdi artık her şey meşru, şeffaf. Partiler bir araya gelecek, seçime birlikte gidecek. Olay bu kadar açık ve nettir."

Konyalıların, "Sen ağa, ben ağa, inekleri kim sağa." şeklinde bir sözünün olduğunu aktaran Yıldırım, "Geçmiş dönemde iktidar olanlar, siyasetçiler hizmet edeceğine millete ağalık ettiler. Biz ne dedik? Ağa olan millettir, hizmet eden devlettir, iktidardır. 16 yıl boyunca AK Parti kadroları millete hizmet için gece gündüz çalıştı, Türkiye'yi büyüttük, büyümeye devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.