Banka Borcu Olanlar Direkt İcraya Verilecek

Tüketici için torba yasada bir iyi haber bir de kötü haber yer alıyor. Banka ve elektrik, su, telefon gibi fatura borcu olan tüketiciyi kurumlar direkt icraya verebilecek.

Banka Borcu Olanlar Direkt İcraya Verilecek

Tüketici için torba yasada bir iyi haber bir de kötü haber yer alıyor. Banka ve elektrik, su, telefon gibi fatura borcu olan tüketiciyi kurumlar direkt icraya verebilecek.

08 Aralık 2017 Cuma 14:36
620 Okunma
Banka Borcu Olanlar Direkt İcraya Verilecek

Tüketiciyi sevindiren haber torba yasa kanunundan geldi. Tüketicinin uyuşmazlık yaşadığı sınır 6 bin liraya çıkarılarak, cep telefonu, tablet, bilgisayar satın alımlarında yaşanan uyuşmazlıklarda, tüketicinin hakem heyetlerine başvurulabilmesi için getirildi. 

Yapılan değişikliğe gerekçe olarak,  tüketicilerin günümüzde almış olduğu teknolojik ürünler veya elektronik ürünlerin akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi aletlerin fiyatlarının yüksek olduğu bilinmektedir. Kullanılan bu ürünlerin uyuşmazlığa konu edilmesi durumunda tüketici hakem heyerlerine başvurular gerçekleştiriliyordu ancak parasal sınır çok düşük kalmaktaydı. Tüketici heyetlerinde uygulanan altyapı desteği ve çalışanların tecrübesiyle birlikte, vatandaşlar mahkemeye gitmeden önce tüketici hakem heyetlerinde yaşanan uyuşmazlığı çözüme kavuşturabilmesi amacıyla parasal sınırlarda düzenleme yapıldığı belirtildi.

Tüketiciler için bir diğer konu ise faturalar telekom, elektrik, telefon, su, bankalar tüketiciyle yaşadığı 3 bin 600 lira altındaki uyuşmazlıklarda mahkeme kararı olmadan icraya gidemiyorlardı. Yeni gelen düzenleme ile birlikte şirketler ve bankalar artık 6 bin liranın altında olan alacakları için mahkeme kararı olamdan direkt icraya gidebilecek.
Bu duruma gerekçe olarak, şirketlerin yoğun şikayetinin dikkate alınması olarak gösterildi. Tüketici kanununda yapılan bu değişiklik borcu bulunan ve ödemede zorluk çeken kişiler için zorluk çıkaracak. 

Alınan bu değişiklik kararlarının hayata geçirilebilmesi için 506 sayılı yasa teklifinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onaylaması daha sonrasında ise Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor.Gelen bu yasa teklifleri tüketiciler için hem iyi hem de kötü haber olarak değerlendirilirken, yasa etklifinin onaylanması ile alınan değişiklik kararları hayata geçirilecek.

Son Güncelleme: 09.12.2017 10:57
Anahtar Kelimeler:
Torba YasaIcraTüketici
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.