Bakan Zeybekci'den E-Ticaret Açıklaması

İhracatçılarla İstişare Toplantısı katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, burada yaptığı konuşmada e-ticarete değinerek, Türkiye olarak bu konuda nerede olduğumuz sorusunun sıklıkla sorulması gerektiğini ve geçtiğimiz yıl bu alanda çok önemli başarılara imza attıklarını söyledi.

Bakan Zeybekci'den E-Ticaret Açıklaması

İhracatçılarla İstişare Toplantısı katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, burada yaptığı konuşmada e-ticarete değinerek, Türkiye olarak bu konuda nerede olduğumuz sorusunun sıklıkla sorulması gerektiğini ve geçtiğimiz yıl bu alanda çok önemli başarılara imza attıklarını söyledi.

16 Şubat 2018 Cuma 17:02
168 Okunma
Bakan Zeybekci'den E-Ticaret Açıklaması

Türkiye İhracatçılar Meclisinin, Bakanlığın koordinasyonunda düzenlediği İhracatçılarla İstişare Toplantısı'na katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası felaket tellallığı yapanların su yüzüne çıktığını belirterek, bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarılarda bulunduğunu kaydetti.

2016 yılının son 3 ayından bu yana ihracat, yatırım ve üretimle ilgili bütün hedeflerine ulaştıklarını ifade eden, Zeybekci, ihracatçı birlikleri başkanlarıyla birçok kez bir araya geldiklerini söyledi. Zeybekci, söz konusu görüşmelerde ihracatçıların sorunlarını masaya yatırdıklarını da sözlerine ekledi.

Bakan Zeybekci, ihracatçılara sağladıkları desteklerden örnekler vererek, navlun, ihracat destekleri, yurt dışındaki Türk Ticaret Merkezleri, Türk Eximbank'ın kapasitesinin dolar bazında artırılmasının destekler arasında yer aldığını ifade etti.

Zeybekci, Türk Eximbank'ın nakit net sermayesi konusunda bu yıl için netleştirilen kırk beş milyar dolar hedefini elli milyar dolara çıkardıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün amacımız sizlerle (ihracatçılarla) beraber bu yolculuğa devam etmek. Türkiye'nin büyümeyle ilgili hedeflerine ulaşabilmesi için değerlendiremediği alın teri, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile insan kaynaklarını değerlendireceğiz. Milli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmanın en önemli yöntemi ihracat. Bunu biliyoruz. İhracatta gelmiş olduğumuz nokta bir Türk mucizesidir."

"YÜZDE 7'LİK BÜYÜMEYLE İSTEDİĞİMİZ NOKTADA OLACAĞIZ"

Zeybekci, ihracat konusunda önümüzdeki dönemlerde yapılması gerekenleri çok iyi bildiklerini aktararak, hükümet olarak adım adım her şeyi izlediklerini söyledi.

Ülkemizin kendi teknoloji markalarını yaratma noktasına gittiğini kaydeden Zeybekci, "2017 yılının son çeyreği ile ilgili büyüme rakamları ilk üç çeyrekte yüzde 7,4. Bunun tam yarısı ihracat ve yatırımlardan kaynaklı. Son çeyrekle ilgili muhtemelen OECD ve G20'de birinci olacağız. Yüzde 6'nın üzerinde son çeyrek büyümesi ve yüzde 7'nin üzerinde yıllık ortalama büyümeyle yine istediğimiz noktada olacağız." dedi.

Ocak ve şubat ayında ihracattaki çift haneli büyümenin süreceğini ifade eden Zeybekci, bunun 2018 büyümesine katkı sağlayacağını belirtti.

E-TİCARET AÇIKLAMASI

Sözlerini elektronik ticaret (e-ticaret) konusundaki görüşlerini aktararak sonlandıran Zeybekci, "Bununla ilgili Türkiye olarak neredeyiz, nerede olmamız gerekiyor? Bunu da konuşmamız gerekiyor. Geçtiğimiz sene önemli bir başarıya imza attık. Ekonomi Bakanlığı olarak, yüzde 80'ini desteklediğimiz, e-ticaret sitelerine üyelik konusunda 11 bin 600 ihracatçımız e-ihracat sitelerine üye oldu. 100 bin ihracatçıyı hedefliyoruz. Buna bir veya iki yıl içinde ulaşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.