Bakan Özlü: “2018 Yılı, Yatırımların Artacağı Bir Yıl Olacak”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2018 yılı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

Bakan Özlü: “2018 Yılı, Yatırımların Artacağı Bir Yıl Olacak”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2018 yılı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

16 Nisan 2018 Pazartesi 18:00
99 Okunma
Bakan Özlü: “2018 Yılı, Yatırımların Artacağı Bir Yıl Olacak”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2018 yılı Şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin 2017 yılı şubat ayına göre yüzde 9,9 arttığını açıkladı. Özlü, arındırılmamış endekste de yıllık bazda yüzde 9,9 artış gözlenirken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre ise, yüzde 0,2 azaldığını bildirdi.

2017 yılında Türkiye’nin G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu bildiren Özlü, 2018 yılı şubat ayı sanayi üretim endeksine yönelik yazılı değerlendirmede bulundu.

Açıklanan sanayi üretimi rakamlarının Türkiye’nin bu büyüme ivmesini 2018 yılına da taşıdığını gösterdiğini bildiren Özlü, büyümenin öncülüğünü yine sanayi sektöründe yapıldığını, ihracat pazarlarımızın toparlanması Türkiye sanayisinin de sahip olduğu potansiyelin açığa çıkmasına yardımcı olduğunu, Türkiye geçtiğimiz ay tüm zamanların ihracat rekorunu kırdığını ve Mart ayı en fazla ihracatın gerçekleştiği ay olduğunu açıkladı. Sanayi ürünlerinin ihracat içindeki payı düşünüldüğünde sanayi üretiminin önemi ve gücü bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayan Özlü, Türkiye’nin sanayisinde yapısal dönüşümü gerçekleştirmek, üretimi ve katma değeri artırmak amacıyla verdiğimiz teşvikler, yatırım ortamını iyileştirmek için attığımız adımlar ve sanayicimizin finansmana erişimini artırmak üzere başlattıkları uygulamalar ile 2018 yılında da sanayinin hız kesmeden yoluna devam edeceğini bildirdi.

2018 yılının Türkiye’nin büyümesine büyük ölçüde katkı sağlayacağı bir yıl olacağını bildiren Özlü, “2018 yılı, yatırımların artacağı ve büyümeye daha fazla katkı vereceği bir yıl olacaktır. Nitekim yatırım malları üretimindeki artış da bu durumu teyit etmektedir. Ayrıca iç tüketim de artan güven neticesinde yüksek seyretmekte ve sanayi büyümesinin güçlü seyrini desteklemektedir. Sevindirici bir gelişme de ülkemizin artık daha yüksek teknolojili ürünler üretme eğiliminde olmasıdır. Açıklanan Şubat ayı rakamlarında en yüksek üretim artışını yüksek teknolojili ürünler gerçekleştirmiştir. Gelinen noktada Türkiye çevre ülkelerdeki tüm siyasi gelişmelere rağmen emin adımlarla yoluna devam etmekte, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olmaktadır. Siyasi olarak ülke içinde kargaşa çıkarmaya çalışanlara gerekli cevap halkımız tarafından verilmiştir. Artık üretime ve ürünlerimizde katma değer artışına odaklandığımız dönemde finansal saldırılarla sanayimize zarar vermek kimsenin becerebileceği bir iş değildir. Çok daha zor badirelerden Türkiye hep güçlenerek çıkmıştır.”
açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.