Bakan Kaya: Cinsel İstismar bir Vahşet Örneğidir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bir televizyon kanalının canlı yayınında cinsel istismar suçuna ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler vererek, bu durumun istismar kelimesiyle ifade edilebilecek bir durum olmadığını, cinsel istismarın bir vahşet örneği olduğunu söyledi.

Bakan Kaya: Cinsel İstismar bir Vahşet Örneğidir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bir televizyon kanalının canlı yayınında cinsel istismar suçuna ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler vererek, bu durumun istismar kelimesiyle ifade edilebilecek bir durum olmadığını, cinsel istismarın bir vahşet örneği olduğunu söyledi.

25 Şubat 2018 Pazar 12:50
162 Okunma
Bakan Kaya: Cinsel İstismar bir Vahşet Örneğidir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CNN Türk canlı yayınında, Adana'daki cinsel istismar olayının ardından yapılan çalışmalarla ilgili soruları cevapladı.

Kendisine yöneltilen çocuk istismarının önlenmesine ilişkin yapılan çalışmalara ilişkin soru üzerine sözlerine başlayan Kaya, Adana'da çok küçük yaştaki bir çocuğa yapılan istismarın herkesi çok üzdüğünü ifade ederek, "Bu, bir istismar değil, bir vahşet. İnsanın aklının bile almadığı boyutta bir vahşet." dedi.

Bu suçu işleyen kişilerin insan olamayacağını belirten Kaya, 4,5 yaşındaki bir çocuğa tecavüz eden bu şahsın insanlıktan çıkmış olduğunu söyledi.

Çocukların her türlü ihmale ve istismara uğramasının önüne geçmek için yoğun mesai harcadıklarını aktaran Kaya, söz konusu olayın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulunda konuyu en ince ayrıntılarına kadar masaya yatırdığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın başkanlığında altı bakanın katılımıyla oluşturulan komisyonun ilk toplantısının yapıldığını, çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini ifade eden Bakan Kaya, çalışmaların ne zaman biteceğine ilişkin bir soru üzerine, "Yakın zamanda bitecek. Bu ayın sonunda (Şubat) bitirmeyi hedefliyoruz. Bürokrat arkadaşlarımız çok detaylı bir çalışma yapıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) iktidarının üçüncü döneminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini üstelenen siyasetçi Fatma Betül Sayan Kaya, benzer olayların yaşanmaması için farkındalığın artması, çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici hizmetlerin artırılması gibi öncelikli konuların yanında cezai müeyyidelerin de değerlendirildiği bir çalışmanın yürütüldüğünü belirterek, "Kamuoyunun vicdanını rahatlatacak şekilde bu faillerin hak ettikleri cezayı almaları lazım. Bu gerçekten sadece istismar kelimesiyle ifade edilebilecek bir durum değil, insanlıktan çıkmış ve vahşet örneği." diye konuştu.

Bu suçlara karşı idam cezasının getirilmesi konusundaki tartışmalara ilişkin görüşleri sorulan Kaya, Türkiye'de daha önce idam cezasının kaldırıldığını söyledi.

"Tabii ki böyle bir olayda, böyle bir masum yavrunun bu tür bir vahşete maruz kalmasında 100 kişiye sorun, inanın 100'ü de 'idam edilmeli bu şahıs' diyecektir." ifadelerini kullanan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanın vicdanını azıcık rahatlatacak tek bir şey varsa da o idam edilmesi.' şeklinde kamuoyunun genel olarak, tüm toplum kesimlerinden insanların 'İdam cezası böyle bir olay için gelmeli.' diyeceğini duymuşsunuzdur. Ama şu anda idam, konuştuğumuz konulardan bir tanesi. Darbe sürecinde de bu gündeme geldi, vatandaşın çok fazla bu konuda talebi oldu. Ama farklı bir süreçten geçiyoruz. Bizim şu anda komisyon olarak değerlendirdiğimiz cezalar da ağır cezalar, müebbet hapis cezası gibi çok ağır cezalar. Hak ettiği cezayı almalı böyle insanlıktan çıkmış kişiler."

"İNGİLTERE'DE BU SUÇUN CEZASI ÖMÜR BOYU HAPİS"

Dünyada da benzer suçların cezalarının ne olduğuna ilişkin bir soru üzerine açıklamasını sürdüren Kaya, İngiltere'de ömür boyu hapis cezasının bulunduğu, birçok dünya örneğinde de müebbet hapis, ağırlaştırılmış müebbet hapis gibi cezaların uygulandığını belirtti.

Kaya, "İngiltere'de 12 yaş altına, bazı ülkelerde 9 yaş altına bu kadar ağır cezaların verildiğini görüyoruz. Türkiye'de biz de benzer bir uygulama için çalışıyoruz şu an." dedi.

Konunun çok fazla ceza boyutuyla konuşulduğunun farkına vardığını belirten Bakan Kaya, böyle bir istismara, böyle vahşi duruma maruz kalmış bir çocuğun rehabilitasyonun çok çok zor olduğunu, o çocuğun hayatının normal seyrini sürdürmesinin güçleşeceğini ifade etti.

Kaya, "Onun için çocuklarımızı öncelikle korumalıyız. Bunun için de hepimize çok büyük rol düştüğüne inanıyorum. Toplum olarak basına, bizlere, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere, eğitim camiasının rolü çok çok önemli ve büyük."dedi.

"MEDYADA da FARKINDALIK OLUŞTU"

Kaya, kadına karşı şiddet ve çocukların cinsel istismarı vakalarıyla ilgili basına çağrıda bulunarak, kadınların ve çocukların daha sonraki hayatlarını düşünmeden yapılan yayınların ailelerin, ikincil, üçüncül örselenmelerine neden olduğunu belirtti. Bu konuda yayıncılık etiği ve dilinin çok önemli olduğunun altını çizen Kaya, Adana'da yaşanan olaydan sonra medyada da bir farkındalık oluştuğunu ifade etti.

Kaya, bir soru üzerine, çocukların cinsel istismarı ve kadına yönelik şiddet konusunda açılan davalara müdahil olduklarını, olayın sosyal boyutuyla da ilgilenerek, ailelerin ihtiyacı olan desteği sunduklarını söyledi. Bakan Kaya, bu tür davaları sonuna kadar takip ettiklerini, hukuk müşavirliğinin ve illerdeki bakanlık avukatlarının bu davaları yakından izlediğinin bilgisini verdi.

Bakanlığın "Alo 183" sosyal destek hattını arayanlara her alanda destek verdiklerini kaydeden Kaya, hattın, 7 gün 24 saat boyunca, Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde ve işaret diliyle hizmet sağladığına vurgu yaptı.

"GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ TÜRKİYE DİYORUZ"

Kaya, çocuk istismarının önlenmesine yönelik "kastrasyon" uygulaması üzerinde komisyonun çalıştığını hatırlattı.

Bakan Kaya, şiddet uygulayan kişiye elektronik kelepçe takılması uygulamasının devam ettiğini  vurgulayarak, "Biz hiçbir kadınımızın şiddete maruz kalmasını istemiyoruz. Şiddete karşı sıfır tolerans ilkesiyle şiddetle ciddi bir şekilde mücadele ediyoruz. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum, güçlü Türkiye diyoruz." diye konuştu.

"Cinsel istismar ve kadına şiddette iyi hal uygulamasının kaldırılması üzerine çalışıyoruz" diyen Bakan Kaya, "Komisyonumuz şu anda çalışıyor. Özellikle cinsel istismar konusunda çalışan komisyonumuz, cinsel istismarda iyi hal indiriminin kaldırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

"İYİ HAL GERÇEKTEN KABUL EDİLEBİLİR BİR ŞEY DEĞİL"

Taciz davalarında faile yapılan "iyi hal indirimi"yle ilgili bir soru da cevaplayan Kaya, cinsel istismar davalarında faile yapılan iyi hal indirimlerinin kamuoyu vicdanını rahatsız ettiğini belirtti.

Kaya, şöyle devam etti:

"İstismara uğramış bir çocuk var, bir de fail var. Faile iyi hal indiriminden dolayı cezasında indirim alması kamuoyu vicdanını yaralayan bir durum. Ceza teknikleri, Türk Ceza Kanunu açısından bunu hakimler anlatıyorlar ama kamuoyu vicdanı elbette 'iyi hal' deyince rahatsız oluyor. Biz de bu konuda gereken düzenlemeyi yapmak üzere çalışıyoruz."

Bakan Kaya, "Yetki karar alma merci bütünüyle siz olsaydınız iyi hal indirimini kaldırır mıydınız?" ise "Elbette kaldırırdım. Bir kadın olarak, bir anne olarak cinsel istismara bir karşı iyi hal gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Paydaşlarımızla kaldırılması için de çalışıyoruz zaten." ifadeleriyle cevap verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.