Bakan Eroğlu'dan Yazılı Yanıt

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'dan orman yangınları hususunda Ömer Fethi Gürer tarafından yapılan soru önergesine yazılı cevap geldi.

Bakan Eroğlu'dan Yazılı Yanıt

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'dan orman yangınları hususunda Ömer Fethi Gürer tarafından yapılan soru önergesine yazılı cevap geldi.

19 Şubat 2018 Pazartesi 10:59
120 Okunma
Bakan Eroğlu'dan Yazılı Yanıt

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in yaptığı “Ülkemizde son 5 yılda çıkan orman yangını sayısı kaçtır? Aynı süre içinde meydana gelen orman yangınlarından ne kadar alan etkilenmiştir? Aynı süre içinde meydana gelen orman yangınlarında can kaybı olmuş mudur? Bu yangınların ne kadarı kasıtlı, ne kadarı faili meçhuldür? Kasıtlı olarak çıkarılan orman yangınlarının failleri bulunmuş mudur? Bulunmuşsa, bunlara nasıl bir cezai işlem uygulanmıştır?” soru önergesine yazılı cevap verdi.

Eroğlu, "Son 5 yıl içerisinde Türkye'de 13 bin 644 orman yangını meydana geldi. Yangınların 840'ı kasten çıkarıldı ve failleri hakkında işlem yapıldı, 6 bin 671 yangının çıkış nedeni ile failleri bulunamadı." açıklamasını yaptı. Bakan Eroğlu, meydana gelen yangınlarda 38 bin 909 hektar orman alanının zarar gördüğünü belirtti.

Yazdığı yanıtta Eroğlu, son beş yılda yaşanan yangınlarda 2 orman muhafaza memuru ve 3 yangın işçisinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Ülkemizde yaşanan orman yangınlarının  840'ının kasten çıkarıldığını vurgulayan Eroğlu, yangının faiiller hakkında gerekli işlemlerin yapıldığınıi, 6 bin 671 yangının çıkış sebebi ve faillerinin bulunamadığını açıkladı.

Orman yangınlarının 840'ının kasten çıkarıldığının tespit edildiğini vurgulayan Eroğlu, bunların failleri hakkında adli işlem yapıldığını, 6 bin 671 yangının çıkış sebebi ve faillerinin bulunamadığını kaydetti.

Son Güncelleme: 19.02.2018 11:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.