Bakan Elvan: Ekonomide Son 10 Yılın En İyi Rakamlarına Ulaşıldı

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin ekonomik açıdan ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağına dair söylentilere rağmen 2017 yılında beklentilerinin yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme performansı olduğunu belirterek, ekonomide son 10 yılın en iyi rakamlarına ulaşıldığını söyledi.

Bakan Elvan: Ekonomide Son 10 Yılın En İyi Rakamlarına Ulaşıldı

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin ekonomik açıdan ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağına dair söylentilere rağmen 2017 yılında beklentilerinin yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme performansı olduğunu belirterek, ekonomide son 10 yılın en iyi rakamlarına ulaşıldığını söyledi.

10 Şubat 2018 Cumartesi 14:11
111 Okunma
Bakan Elvan: Ekonomide Son 10 Yılın En İyi Rakamlarına Ulaşıldı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) iktidarının üçüncü döneminde Kalkınma Bakanlığı görevini üstlenen Mersinli siyaset adamı Lürfi Elva, Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KONSİAD) İstanbul'daki toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Elvan, Türkiye'nin birlik ve beraberlikle her türlü başarıyı sağlayacak güce sahip olduğunu ifade etti.

Konya sanayisinin beklenenin üzerinde geliştiğini aktaran Elvan, bu anlamda sanayiciye her türlü desteği sağladıklarını, sağlamayı da sürdüreceklerini söyledi.  

Sözlerini Zeytin Dalı Harekatı'na dair görüşlerini paylaşarak sürdüren Elvan, şunları söyledi: 

"Zeytin Dalı Harekatı milli bir görevi, bir insanlık görevini ifade ediyor. Türkiye, bugüne kadar terörle mücadele konusunda tüm dünyaya kararlılığını gösterdi. Türkiye, hangi terör örgütü olursa olsun, ister PKK, ister DEAŞ, ister YPG, ister DHKP-C hepsine yönelik olarak mücadelesini kararlılıkla sürdürmüş. Ama maalesef, 'Demokrasi, demokrasi' diyenler, insan haklarından bahsedenler sınıfta kalmıştır.

NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti dururken, teröristlerle iş birliği yapmayı tercih etmişlerdir. Eninde sonunda hata yaptıklarını görecekler. Bir ülke terör örgütleriyle iş birliği yapar mı? Maalesef yapıyorlar. Aslında bu, kendi ülkeleri içindeki yasalara baktığınızda suç. Bu bir anayasal suç. Bakıyoruz Avrupa'ya, hani 'Demokrasi, insan hakları.' diyorlar, PKK'yı terör örgütü olarak kabul ediyorlar ve her ortamda bunu ifade ediyorlar. Ama PKK terör örgütü mensupları, Avrupa Parlementosu'nda ve Avrupa'nın bir çok kentinde boy gösteriyor, etkinlik düzenliyor, oradaki kardeşlerimize saldırıyorlar, bunlar gözükmüyor."

Afrin operasyonuyla birlikte hemen hemen her gün Avrupa'da camilerin yakıldığının altını çizen Elvan, bunların yazılmayıp, çizilmediğini ifade etti.

Bölücü terör örgütleri YPG ve PKK'nın Afrin'den Kilis ve Hatay'a saldırı gerçekleştirdiğini, attıkları roketlerle yüzlerce yıllık tarihi camiye zarar verdiklerini, sivilleri öldürdüklerini ifade  ederek, buna rağmen kimsenin sesinin çıkmadığını söyledi.

"Ama kılı kırk yararak, bir sivilin dahi canına birşey olmasın düşüncesiyle hareket eden TSK'mıza ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'mize 'sivilleri öldürüyorsunuz.' diye saldırıyorlar. Sivilleri öldüren onlar ama iftirayı bize atmaya kalkıyorlar." ifadelerini kullanan Elvan, Türkiye'nin bu ortamda, birlik beraberliğe, dayanışmaya, kararlı şekilde vatan, millet devlet ve bayrak için mücadeleye ihtiyacı olduğunu, bunu gerçekleştirecek güce Türkiye'nin sahip olduğunu belirtti.

Böyle bir ortamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kararlılık gösterdiğini, TSK'nın Afrin'de destan yazdığını belirten Elvan, orada teröristlerin yaptıkları hazırlıkların en az 4-5 yıllık çalışma gerektirdiğini, teröristlerin yaptığı 6-7 yıllık tünellerin kimler için yapıldığını, bu paranın nereden geldiğini sordu.

Elvan, TSK'nın bu teröristleri ortadan kaldıracağını, mücadelenin devam edeceğini dile getirerek, TSK'nın bu güce sahip olduğunu, genç-ihtiyar tüm Türk vatandaşlarının Afrin'e giderek, TSK'ya destek vermek istediğini söyledi.

Bir yandan terörle mücadele edilirken diğer yandan da ekonominin daha güçlü hale gelmesi için yoğun bir çaba sarf edildiğini söyleyen Elvan, şunları kaydetti:

"15 Temmuz hain darbe girişimi ile, 17-25 Aralık yargı ve emniyet darbesi ile, Gezi hadiseleri ile karşı karşıya kaldık. Tüm bunları dikkate aldığınızda başımıza neredeyse gelmeyen kalmadı. Ona rağmen Türkiye, 2010-2016 döneminde yıllık ortalama yüzde 6,8 büyüyerek, dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer aldı.

Bu kararlılıkla olan bir sonuç. 2017 yılında ihracatta 157 milyar doları geçtik. Türkiye ekonomisinin 2017 yılında yüzde 2 civarında büyüyeceğini, Türkiye'nin ekonomik açıdan ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağını söylüyorlardı. 2017 yılında bizim beklentimiz yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme performansı."

Başarıyla Afrin'de operasyonun icra edildiğini, bir taraftan da ekonomideki eğilimlere baktıklarını belirten Bakan Elvan, ocak ayında Tüketici Eğilim Endeksi'ne bakıldığında, tüketicilerin geleceğe yönelik beklentilerinin son derece olumlu olduğunu kaydetti.

Ekonomi Güven Endeksi'nin de yüzde 10 arttığını hatırlatan Elvan, vatandaşların ve tüketicinin ekonomiye olan güveninin tam olduğunu dile getirdi.

Rakamların, ekonomi ile göstergelerin son 6-7 yılın, bazı göstergelerde son 10 yılın en iyi rakamlarına ulaşıldığının altını çizen Lütfi Elvan, "Artık yatırım yapma zamanı. Dünya ekonomisi başta, Avrupa olmak üzere dünya ekonomisinde çok ciddi bir canlanma başladı. 2018 yılı için, 2011 yılından sonra en yüksek büyüme oranının gerçekleşeceği ifade ediliyor. Dünyadaki büyüme rakamları sürekli yukarı yönlü revize ediliyor. Yani canlı bir Avrupa pazarı ve dünya pazarı görüyoruz. Böyle bir ortamda mutlaka yatırım yapmalıyız, bu fırsatı Türkiye olarak değerlendirmeliyiz. Ülkenize, paramıza, kendinize güvenin, gelin bu yatırımları yapalım." dedi.

Elvan, konuşmasının ardından yatırımlar için Türkiye'de yer alan teşvik tedbirleri ve destekler hakkında katılımcılara bilgiler verdikten sonra, KONSİAD üyeleri ile aile fotoğrafı çektirip, üyelerin ve sanayicilerin sorunlarını dinledi.

Son Güncelleme: 10.02.2018 14:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.