Bakan Ağbal'dan "Bir Senden Bir Benden" Açıklaması

İstihdamda merak edilen soruların başında gelen "bir senden desteğine açıklık getiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, sağlanacak desteğin kişi başına yıllık 14 bin 917 lira olarak hesaplandığını ifade etti. 

Bakan Ağbal'dan "Bir Senden Bir Benden" Açıklaması

İstihdamda merak edilen soruların başında gelen "bir senden desteğine açıklık getiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, sağlanacak desteğin kişi başına yıllık 14 bin 917 lira olarak hesaplandığını ifade etti. 

17 Şubat 2018 Cumartesi 13:09
470 Okunma
Bakan Ağbal'dan "Bir Senden Bir Benden" Açıklaması

Torba yasa tasarısında tahmin edilen desteklerin 2018'de ilk kez işe alınacaklar dahil 700 bin ekstra istihdam yaratacağını kaydeden Ağbal, bu sayının 200 binini imalat ve bilişim sektörü oluşturacağını, kalan sektörlerden 500 bin ilave istihdamın amaçlandığını aktardı.

Mevzu bahis istihdam destekleri için İşsizlik Sigortası Fonu’ndan üç milyar dört yüz milyon lira kaynak kullanılacağını belirten Ağbal, "İmalat ve bilişim sektörü için 1 milyar 247 milyon lira, diğer sektörler için 2 milyar 166 milyon liralık bir gider oluşacak" diye konuştu.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda torba yasa tasarısının değerlendirilmesinde bahsi geçen pakete sağlanacak desteğin hem doğrudan hem de dolaylı olarak istihdamı yükselteceğini dile getiren Ağbal, "Uygulamanın ciddi manada takibi, izlenmesi ve denetimi gerekiyor. Çok iyi niyetli bir programı getirmekle birlikte suiistimallere karşı da ilgili kurumlarımızın gerekli çabayı göstermesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

KİŞİ BAŞI YILLIK 14 BİN TL DESTEK

Söz konusu düzenleme ile imalat ve bilişim sektöründe mesai yapacaklar için yüz otuz beş milyon, kalan sektörler için üç yüz kırk yedi milyon liralık gelir vergisinin alınmayacağını aktaran Ağbal, "bir senden bir benden" desteğine ilişkin olarak da, imalat sanayiinde 1 ila 3 kişi arasında işçisi bulunan işyeri sayısının 140 bin, sigortalı sayısının 240 bin olduğu bilgisini paylaştı. 

Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir senden bir benden paketi kapsamında sağlanacak destek kişi başına yıllık 14 bin 917 lira olarak hesaplanıyor. Bu programdan 50 bin kişi yararlanacak olursa maliyetin de 746 milyon lira olacağı tahmin ediliyor. Yapılan düzenleme şu anda işsiz olanlar bakımından son derece önemlidir."

EN FAZLA İKİ İŞÇİ FAYDALANABİLECEK

"Bir senden bir benden" desteğini almak isteyen işletme sahibinin, çalıştırmaya başladığı yeni işçinin ilk ay vergi, prim ve ücretini karşılayacak. Bu ödemelerin ardından gelen aylardan itibaren iki ayda bir bahsi geçen masrafları kamu karşılayacak. Destekten prim borcu bulunmayan, bünyesinde kayıt dışı işçi bulundurmayan özel sektör işyerleri en fazla 2 kişi için faydalanabilecek. Destek, en fazla 2 işçiyi kapsayacak.

"İşsizlik ödeneği doğrudan doğruya çalışanlarımızın hem vasıflarının artırılması hem istihdamlarının sağlanması hem de işsiz kaldıkları dönemlerde belli bir gelir seviyesinin sağlanması noktasında kullanılıyor." diyen Ağbal, yaptıkları düzenlemenin İşsizlik Kanunu’nun amaçları çerçevesinde kullanıldığını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.