Bakan Açıkladı: Gıda Fiyatlarında Düşüş Yaşanacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda da yaşanan fiyat artışlarına önlemler alındığını yıl ortasında bunun fiyatlara yansıyacağını belirtti.

Bakan Açıkladı: Gıda Fiyatlarında Düşüş Yaşanacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda da yaşanan fiyat artışlarına önlemler alındığını yıl ortasında bunun fiyatlara yansıyacağını belirtti.

04 Aralık 2017 Pazartesi 10:39
173 Okunma
Bakan Açıkladı: Gıda Fiyatlarında Düşüş Yaşanacak

Yıl içerisinde gıda sektöründe yaşanan fiyat artışına bir önlem almak amacıyla yapılan çalışmaların ilerleyen süreçlerde fiyatlar üzerinde etkisini göstereceğini belirten Bakan Tüfenkci, maliyeti azaltmak için ambalajlar üzerinde çalışmalar yapıldığını belirtti.

Gıdaların tüketiciye ulaştığı aşama süre içerisinde bir zarar görmemesi adına adına yapılan ambalaj standartlarında uyum maliyetini düşürmek için teşvik mekanizması ile ilgili çalışamalr yürütüldüğü belirtildi. Tüfenkci, ürünlerdeki fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında kooperatiflerin bulunduğunu ve işletmelerden alınan vergilerin yeni torba yasayla düzeltilmeye gidildiğini belirtti. Gümrük de alınan ordino belgeleriyle birlikte el altından ödenen paraların şirketleri zor duruma soktuğunu biliyoruz. Tüfenkci bununla ilgili olarak da, gümrük idaresi olarak ordino belgesine yıllardır karşı olduklarını ifade etti.

Gelişen teknolojiyle birlikte, gümrüklerde elektronik altyapının kullanılmasına ilişkin ihalelerin gerçekleştirdiğini belirten Tüfenkci, bu yılın sona ermesiyle birlikte artık gümrüklerde kağıtlı işlemlerin de son bulacağını ifade etti.

Ülkede gıda üretimi ile ilgili bir sorunun olmadığını belirten Tüfenkci, üretilen ürünlerin tüketiciye ulaştırılması esnasında sorunlarla karşılaşıldığına dikkat çekti. 2016 yılında Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere bakacak olursak 30,3 milyon ton sebze, 19 milyon ton meyve üretimi gerçekleştirilmiş. Tüfenkci, üretim anlamında sayılı ülkelerden birisi olduğumuzu belirtti.

Üretimde gösterilen başarının, ulaşım ve pazarlama aşamasında yaşanan aksaklıklarla ürünlerde yüzde 20-25 oranında bir zarar olduğunu hatta taşınan ürüne göre de bu oranın yarı yarıya çıktığına dikkat çekti.

Son Güncelleme: 04.12.2017 11:17
Anahtar Kelimeler:
GıdaBülent Tüfenkci
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.