Azeri Doğal Gazı Türkiye Üzerinden Avrupa’ya Gidecek

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev yaptığı açıklamada Azeri doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya gönderilmesine çok az kaldığını belirtti.

Azeri Doğal Gazı Türkiye Üzerinden Avrupa’ya Gidecek

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev yaptığı açıklamada Azeri doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya gönderilmesine çok az kaldığını belirtti.

19 Şubat 2018 Pazartesi 13:03
316 Okunma
Azeri Doğal Gazı Türkiye Üzerinden Avrupa’ya Gidecek

Bu yıl 6 stratejik projesi olduğunu belirten SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, Azeri Azeri doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya gönderilmesi için son bir adımın kaldığını vurguladı.

Yaptığı stratejik projelerle binlerce istihdama kapı aralayacağını ve ekonomiye çeşitlilik katacağını açıklayan Abdullayev, Azerbaycan’ın ekonomisine önemli derecede katkı sağlayacağını bildirdi.

2,6 trilyon metreküp Azerbaycan gaz rezervleri olduğunu açıklayan Abdullayev, "Dünyanın en büyük gaz kondensatı yataklarının biri, toprak itibariyle New York'un Manhattan bölgesine eşit olan "Şahdeniz" yatağı yerli ve yabancı piyasalara gaz temini sağlıyor. Madenden çıkarılan gaz hacminin belirli bir bölümü garanti temelinde iç pazar için değerlendiriyoruz. Bununla birlikte, yatağın kullanımının ikinci aşamasında yılda ilave 16 milyar metreküp doğalgaz üretilmesi planlıyoruz. Bu tutarlar 2018 yılından başlayarak, Güney Gaz Koridoruna yöneltilecek. "Şahdeniz" yatağından başka, "Abşeron", "Umut", "Karabağ" yatakları, "Babek" vade yapısı gibi diğer alanlarımız var. Bu alanlar hem enerji kaynağı, hem Azerbaycan'da gelişen imalat sanayisi için hammadde gibi, iç pazarın artan ihtiyacını ilave gaz miktarlarını sağlayacak" açıklamasına yer verdi.

Türkiye’ye ihraç edeceği ilk doğalgazı 2018 yılı ortasında olarak açıklayan Abdullayev, Azerbaycan’ın doğalgaz rezervini yükselteceklerini belirterek, "Şimdi Hazar Denizi'nden doğalgazın Avrupa'ya nakledilmesine sadece bir adım kaldı. Avrupa Yatırım Bankası'nın TAP"a doğrudan mali katkısı Avrupa'nın enerji güvenliği açısından Güney Gaz Koridoru'nun önemini bir kez daha göstermektedir. Şimdiye kadar konulan ortak yatırım toplamı 29,7 milyar ABD dolarıdır. Azerbaycan "Güney Gaz Koridoru" A.Ş'nin şahsında bugüne kadar koridorun değer zincirine dahil olan dört projede katılım payının finansmanına 8,7 milyar dolarlık yatırım yaptı. Çalışmalar grafiğe uygun devam ediyor ve proje öngörülen sürede tamamlanacak." sözlerine yer verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.