'Aylık İhracat İlk Defa 15 Milyar Dolar Barajını Aştı'

Yılın üçüncü ayına ilişkin gerçekleşen ihracat rakamlarını açıklayan ve rakamlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan TİM Başkanı Büyükekşi, Mart 2018'in en yüksek ihracatın gerçekleştirildiği ay olduğunu ve aylık ihracatın ilk defa 15 milyar dolar barajını aştığını söyledi.

'Aylık İhracat İlk Defa 15 Milyar Dolar Barajını Aştı'

Yılın üçüncü ayına ilişkin gerçekleşen ihracat rakamlarını açıklayan ve rakamlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan TİM Başkanı Büyükekşi, Mart 2018'in en yüksek ihracatın gerçekleştirildiği ay olduğunu ve aylık ihracatın ilk defa 15 milyar dolar barajını aştığını söyledi.

01 Nisan 2018 Pazar 12:57
122 Okunma
'Aylık İhracat İlk Defa 15 Milyar Dolar Barajını Aştı'

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2018'in mart ayına ilişkin ihracat verilerini, Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan ile birlikte Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nda paylaştı.

Yılın üçüncü ayında Mart 2017'ye orranla yüzde 11,5 artarak 15 milyar 106 milyon dolara çıktığını kaydeden Mehmet Büyükekşi, aylık ihracatın ilk defa 15 milyar dolar barajını aştığını ve martın, tarihteki "en yüksek ihracat gerçekleştirilen ay" olduğunu aktardı.

12 aylık ihracatın da yüzde 10,5 artışla 160 milyar dolara yaklaştığını belirten Mehmet Büyükekşi, yıl sonunda hedeflerinin 170 milyar doların üzerine çıkmak olduğunu ifade etti.

Büyükekşi, miktar bazında ihracatın ise mart ayında yüzde 7,6 gerileyerek 10,5 milyon ton olduğunu kaydederek, "İhracatımız çift haneli artarken, ihracat miktarımızın azalması, aynı malı çok daha yüksek fiyata sattığımızı gösteriyor. Ar-Ge ve inovasyona dayalı, markalı, tasarım eli değmiş ürünlerle inşallah ihracat birim fiyatımızı çok daha ileri seviyelere taşıyacağız." dedi.

Mehmet Büyükekşi, parite değişimlerinin ihracata etkisine ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulunud:

 "Mart ayında parite etkisi pozitif yönlü olarak 1,1 milyar dolar oldu. Bunda özellikle avro dolar paritesinin geçen seneye göre daha yüksek olması etkili. Yıl genelinde paritenin 1,22 seviyelerinde olmasını bekliyoruz." 

"HER ŞEYİMİZ TAMAMEN GÜVENE ve GÜVENLİĞE BAĞLI"

Ekonominin temelinin sağlam bir güvenlik anlayışı ve politik istikrardan oluştuğunu kaydeden Mehmet Büyükekşi, bu iki unsuru koordine ederek kaynakları en verimli şekilde kullanmaya çalıştıklarını aktardı.

Büyükekşi, "Bugün ülkemizin geleceğini inşa ederken, yakaladığımız sivil-asker iş birliği, ekonomimiz ve üretimimiz açısından son derece önemli. Bu ülkenin ihracatçıları olarak yakaladığımız başarılar, sınırlarımızın ve iç güvenliğimizin sağlamlığıyla paralel. Üretimimiz, yatırımlarımız, ihracatımız ve istihdamımız, tamamen güvene ve güvenliğe bağımlı. Yurt içi ve yurt dışında bu ülkeye güvenen binlerce yatırımcı, kararlarında iktisadi prensipler yanında güvenlik parametrelerini de değerlendiriyor." diye konuştu.

Mehmet Büyükekşi, artık Türkiye'nin milli kaynaklarla yerli hava araçları, askeri ekipmanlar, silah ve mühimmat geliştirip ürettiğini ifade ederek, bu sayede hem teröristlerin bu topraklardan uzaklaştırıldığını hem de savunma sanayisinin ileriye taşındığını belirtti.

Büyükekşi, TSK'non, tarihi bir başarıya daha imza atarak Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında Afrin'i terörist unsurlardan arındırdığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Terör koridoruna geçit vermeyen ülkemiz, bölgenin en önemli oyuncusu olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu. Artık tüm dünya şunu çok net öğrendi; bu coğrafyanın güç dengesinin merkezi ülkemiz sınırları içerisine isabet ediyor. Siyasi, kültürel ve ticari alanlarda dünyada söz sahibi olan ülkemiz, bölgesinin geleceğine karar verilen masada en baş koltukta oturuyor. Bizler için güvenlik, gelecek, ülkemizin bekası, ihracattan da önce gelir. Bu sebeple, bugün burada 71 bin ihracatçı adına Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz."

"2017'DE 7,4 BÜYÜME YAKALADIK"

2023 hedeflerine giden yolda artık bir dünya markası haline gelen ülkemizin birçok alanda küresel ligde yer aldığını belirten Büyükekşi, ülkenin tüm gücünü sadece tek bir alana yönlendiren bir ülke olmaktan çıkıp, her alanda ilerleyen bir konuma ulaştığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

 "Bir yandan Afrin'de terörle mücadele ederken, diğer taraftan ekonomide rekorlar kırıyoruz. Türkiye 2017'de yüzde 7,4 büyüme yakaladı. Böylece ABD, Almanya, Çin, Hindistan gibi devleri geride bırakarak, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduk. Ülkemizin bu denli başarılı bir büyüme performansı göstermesinde ihracatçılarımızın payı büyük. 2017 yılında yakaladığımız yüzde 7,4 büyümenin 0,15 puanı net ihracattan kaynaklandı. İhracat tek başına büyümeye 2,55 puan katkı verdi."

TİM Başkanı Büyükekşi, sahada kazanılan zaferleri sürdürülebilir kılmanın en önemli yolunun ekonomiyi güçlendirmekten geçtiğini vurgulayarak, "Bizler de ihracatçılar olarak, yaptığımız her 1 kuruşluk ihracatla ekonomimize güç katmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz." diye konuştu.

"KİLİS BÖLGENİN GÜZiDE İLLERİNDEN BİRİ"

Kilis'in tarıma elverişli topraklarıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin güzide illerinden biri olduğunun altını çizen Büyükekşi, şehrin ekonomisinin terör saldırılarından olumsuz etkilendiğini söyledi.

TİM Başkanı Büyükekşi, kentin ihracatının 10 sene öncesine kıyasla 5 kat daha yüksek seviyede bulunduğunu vurgulayarak, sınır bölgesinin terörist unsurlardan temizlenmesiyle birlikte Kilis ekonomisinin tekrar canlanma yaşayacağına inandığını belirtti.

Büyükekşi, "Kilis 2016 yılında yakaladığı 105 milyon dolarlık rekor ihracat seviyesinin de en kısa sürede üzerine çıkacak. Öncüpınar Sınır Kapısı da ilimizin ihracatına katkı sağlayacak. Bu kapıdan sadece ürünler değil güvenlik, huzur, barış geçecek." dedi.

Son Güncelleme: 01.04.2018 22:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.