ATM Ücretlerine Sınırlama Geliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz bankaları uyardı. Yılmaz, ATM üzerinden çekilen ücretlerin artmasına sınırlama getirildiğini bildirdi.

ATM Ücretlerine Sınırlama Geliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz bankaları uyardı. Yılmaz, ATM üzerinden çekilen ücretlerin artmasına sınırlama getirildiğini bildirdi.

23 Şubat 2018 Cuma 17:25
285 Okunma
ATM Ücretlerine Sınırlama Geliyor

İstanbul’da yapılan Çağrı merkezlerinde bankalara yönelik çözümler konferansı IMI Conferences’ta açıklamalarda bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz, bankacılık sektörünün geleceği ve şekillenmesi hakkında değerlendirmeler yaptı.

Ortak ATM üzerinden çekilen para işlemlerinde artan ücrete sınırlama getirdiklerini vurgulayan Yılmaz, "Ortak ATM'de alınan ücreti abartıp bunu gelir kapısı haline getiren bankalar var" diye bankaları ikaz etti.

Banka kartlarının e-ticarete kapanmadığına değinen Yılmaz, “Bizim orada aldığımız kararın başlığı, kartların e-ticarete açık veya kapalı olmasında müşteri tercihinin alınmasıydı. Kurul bu yönde bir düzenleme yaptı. Bankalara bu konuda gerekli dönüşümü sağlamaları için bir buçuk yıl süre verdik; bu süre 31 Ocak itibariyle bitti. 31 Ocak’tan itibaren eğer bankanız size ulaştığında kartınızın internete kapalı veya açık olması noktasında siz bir tercih koymadıysanız bundan sonraki süreçte banka bunu otomatik olarak kapatacak” açıklamasını yaptı.

E-ticaret üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarında artış olmasına yönelik böyle bir karar alındığını vurgulayan Yılmaz, “BDDK olarak Türkiye Bankalar Birliği nezdinde bir hakem heyetine üyeliğimiz var. Son dönemde bu hakem heyetine gelen şikayetlerde ciddi bir yoğunlaşma var. Özellikle sosyal mühendislik diye adlandırdığımız dolandırıcılık türlerinde vatandaşın bir şekilde bilgi eksikliği ve kendi ihmalinden kaynaklanarak dolandırıcılardan ciddi zarar gördüğü tespitine ulaşmıştık. O aşamada cebindeki kartın internete açık veya kapalı olduğunu bilmeyen bununla internetten alışveriş yapıldığının farkında olmayan banka müşterileri için koruma getirmeyi amaçladık” ifadesine yer verdi.

Alınan şubat bazlı verilere göre e-ticaret hacminde herhangi bir düşüş yaşanmadığını kaydeden Yılmaz, “Kartların e-ticarete kapatılmasından kaynaklandığını düşündüğümüz e-ticaret verilerinde yüzde 59’luk gerçekleşmenin yüzde 51’e düştüğünü görüyoruz. Ama bir sonraki adımda müşterilerin kartlarını açtırma yönünde işlem yaptıklarını da görüyoruz. Müşterilerin işlem adedinde veya yapılan tutar itibariyle e-ticaret hacimde gerileme yok. Sektörü hiç olumsuz etkilemedi aksine e-ticaret yetkilileri 5 milyon gibi adetle çalışıyorlar e-ticaret işlemini kullanan kart müşteri sayısı 5 milyon civarında bizim onay aldığımız kart sayısı bunu 5’e 10’a katlamış durumda. Onların hacmini daraltacak bir kararda değil” açıklamasına yer verdi.

Ortak ATM den gelen ücretleri bazı bankaların gelir haline getirdiğine tepki çeken Yılmaz, “Herhangi bir ATM’den 100 lira çekmek istediğinizde bunun komisyonu veya bankanın aldığı ücretle birlikte vatandaş yaklaşık 8-10 liralık ücret ödemek zorunda kalıyordu. Daha düşük alan veya abartıp 8-10 liraya çıkartan bankalar da vardı. Başka bankanın ATM’si kullanıldığı ve kendisi herhangi bir yatırım yapmadığı halde bazı bankalar bunu gelir kapısı haline getirmişlerdi” ifadesini kulllandı.

Konferansın bitiminde IMI Conferences Genel Müdürü Meltem Karateke, BDDK Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz’a katılımlarından ötürü plaket verdi.

Son Güncelleme: 23.02.2018 17:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.