Askerlere İşsizlik Maaşı Müjdesi

Askerlik görevlerini tamamlamak için çalıştığı işten ayrılmak durumunda kalan kişiler, belirtilen şartları sağlaması durumunda işsizlik maaşından yararlanabiliyor.

Askerlere İşsizlik Maaşı Müjdesi

Askerlik görevlerini tamamlamak için çalıştığı işten ayrılmak durumunda kalan kişiler, belirtilen şartları sağlaması durumunda işsizlik maaşından yararlanabiliyor.

05 Aralık 2017 Salı 11:56
266 Okunma
Askerlere İşsizlik Maaşı Müjdesi

Askere gitmeden önce bir şirkette veya kurumda sigortalı olarak çalışan ve görev dönemleri gelince işten ayrılan kişilerin sosyal hakları bulunuyor. Askerlik için çalıştığı işten ayrılmak durumunda kalan kişiler tazminat, işsizlik maaşı ve askerliğin bitimiyle birlikte geri dönüldüğünde sın çalıştığı işte tekrar çalışma hakkı bulunuyor.

Askerlik grevleri dolayısıyla işten ayrımak durumunda kalan vatandaşlar için bir diğer hak ise işsizlik maaşı alabilecek olmaları, ancak bunun için bazı şartların uyuşması gerekiyor.

Belirtilen şartlar arasında ise son 3 yıllık süre zarfında 600 gün prim ödemelerinin gerçekleşmesi ve son 4 ay içerisinde de ödenen primlerde kesintinin yer almaması gerekiyor.

Görevlerini yerine getirmek için askere giden kişiler, işsizlik maaşlarını askerlik öncesi ya da sonrasında alabilme imkanına sahip.

İşsizlik maaşları askerlere görev yaptığı süre zarfında ödenmiyor. İşsizlik maaşını alabilmek için kişilerin ilk önce İŞ-KUR’a giderek başvurması gerekiyor ve işe girmeye uygun olmaları gerekli. Görevlerini yaparken bu durum mümkün olmadığı için, görev süresi boyunca bu maaşı alamıyor. Askerlik görevinden önce bu talepte bulunan kişiler görevlerine başlamadan işsizlik maaşını alabilirler veya askerlik sonrasında İŞ-KUR’a başvuru yapılarak yeni bir işe girene kadar bu maaşı almaya devam ediyor.

İşsizlik maaşı süresi ise alınan primlere göre maksimum 10 ay ödeniyor. Askere gidecek kişilerin işsizlik maaşını alabilmesi için işten ayrıldığı süreden askere gidilen döneme kadar 3 ayın geçmemesi gerekiyor ve terhis olunduktan sonra 1 ay içerisinde başvuru yapılması şart koşuluyor.

Anahtar Kelimeler:
Işsizlik Maaşı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.