ASELSAN Büyümeye Devam Ediyor

Savunma sanayinin dünyaca bilinen markası ASELSAN, geçtiğimiz yıl 5 milyar lirayı aşan cirosu ile hacmini de ne kadar genişlettiğini gösterdi.

ASELSAN Büyümeye Devam Ediyor

Savunma sanayinin dünyaca bilinen markası ASELSAN, geçtiğimiz yıl 5 milyar lirayı aşan cirosu ile hacmini de ne kadar genişlettiğini gösterdi.

21 Şubat 2018 Çarşamba 10:21
234 Okunma
ASELSAN Büyümeye Devam Ediyor

Savunma sanayinin dünyaca bilinen markası ASELSAN, geçtiğimiz yıl 5 milyar lirayı aşan cirosu ile hacmini de ne kadar genişlettiğini gösterdi. Geçtiğimiz yıl cirosunu yüzde 40’dan fazla artıran şirketin, 2017 yılında 5 milyar 360 milyon lira seviyesinde bir satış gerçekleştirdiği öğrenildi. Şirketin hali hazırda devam eden siparişlerinin tutarının ise yıl sonundan itibaren 6,8 milyar dolara ulaştığı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre bir önceki yıl en çok savunma sanayine harcama yapan ülkenin sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya ve Suudi Arabistan ile Hindistan olduğu öğrenildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin ise son yıllarda savunmaya daha az kaynak ayırıyor olduğu biliniyorken 2016 yılında yeniden savunmaya ağırlıklı bütçe ayırdığı gözlemlenmişti.

Bir önceki yıl sonundan itibaren Türkiye’de yıl bazlı savunma harcamasının kurun da etkisi ile son yıllarda 17,9 milyar dolardan 14,8 milyar dolara gerilediği görülürken, GSYiH’nın yüzde ikisinin de savunma harcamaları kaynaklı olduğu fark edilmiştir. Harcamaların artışının bir nedeninin de yeni projelerdeki artış olduğu belirtilirken, projenin tesliminin ise 4 ya da 5 yıla kadar bir süre olduğu da biliniyor. Şirketin proje tutarının geçtiğimiz yıl sonu itibari ile 6,8 milyar dolar olduğu, bilanço tarihinden sonra ise ortalama 930 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladığı öğrenildi.

Anahtar Kelimeler:
ASELSAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.