Asansör Firmalarına Ceza Yazıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sene içerisinde yaptığı denetimler doğrultusunda usûlsüz işlem yapan asansör firmalarına binlerce liralık cezalar verdi.

Asansör Firmalarına Ceza Yazıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sene içerisinde yaptığı denetimler doğrultusunda usûlsüz işlem yapan asansör firmalarına binlerce liralık cezalar verdi.

02 Aralık 2017 Cumartesi 13:41
298 Okunma
Asansör Firmalarına Ceza Yazıldı

Asansör ile ilgili mevzuat gereği gerekli denetimlerini yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bu yıl içerisinde iki bin altı yüz adet asansörde gerekli gözetim işlemlerini gerçekleştirdi. Buna göre toplamda altı yüz altı asansör için, beş milyon liraya yakın ceza uygulandı.

Bakan Faruk Özlü, Türkiye’nin her şehrinde asansörlerin denetlendiğini ve uygunsuz olanlara ceza kesildiğini belirtti. Kasım ayı da dâhil olmak üzere 81 şehirde toplam 2659 asansör için güncel mevzuat doğrultusunda denetim yapıldığı bilgisini veren Özlü, 4.736.653 TL’lik ceza uygulandığını da belirtti.

Asansörlerin bakım işlerini mevzuata göre belirli firmalar yapabiliyor. Bakanın açıklamasında bu yeterliliğe sahip olmayan firmalara da ceza-i müeyyide uygulandığını söyleyen Bakan Faruk Özlü, ilgili firmaların ruhsatının iptal edildiğini belirtti. Bakan, asansörlerin sağlıklı işleyişleri için gerekli denetimlerin ve bakımların çok doğru bir şekilde yapılması gerektiğini ifade ederek, usûle uygun olmayan asansörler için ciddi cezalar uygulandığını ifade etti. Usûle uygun olmayan firmalara yönelik denetimlerde toplamda 2.076.577 TL ceza kesildiğini belirten bakan, asansör bakımları için A kriterlerinde bakım işleri yapan toplamda otuz dört firmanın faal olduğunu ifade etti.

Yeni inşa edilen binalarda asansörlerin zorunlu hâle gelmesinden sonra önemleri gittikçe artan asansörler, içerikleri gereğince sık sık arızalanabilmektedir. Bu noktada asansör bakım firmaları devreye girmekte. Ancak çoğu firma, gerekli ruhsatları olmadan bu işlemleri gerçekleştiriyor.

Son Güncelleme: 02.12.2017 13:44
Anahtar Kelimeler:
Faruk Özlü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.