Altın, Yatırımcısının Yüzünü Güldürdü

Ülkede yatırımcıların tercih odaklarının ilk sıralarında yer alan gram altın, yatırımcısına ilk 5 ayda yüzde 19 gelir sağladı.

Altın, Yatırımcısının Yüzünü Güldürdü

Ülkede yatırımcıların tercih odaklarının ilk sıralarında yer alan gram altın, yatırımcısına ilk 5 ayda yüzde 19 gelir sağladı.

03 Haziran 2018 Pazar 17:35
96 Okunma
Altın, Yatırımcısının Yüzünü Güldürdü

Bu sene başında 158 lira seviyelerinde olan altının gram fiyatı, dolar kurundan dolayı büyük bir yükselişe geçti. Dolar kurunun 4,9282 lira seviyesine çıkmasının ardından 23 Mayıs'ta tüm zamanların rekorunu kırarak 204,9 lirayı gören gram altın, daha sonrasında düşüşe geçerek 188,7 lirada sabitlendi.

Sadece şubat ayında değer kaybeden altın, yılın ilk 5 ayında yatırımcısına yüzde 19 oranında gelir sağladı.

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, dolar kurundaki artışın, TCMB'nin önemli adımlar atmasına sebep olduğunu açıkladı.

TCMB'nin uyguladığı yeni politikaların doların nabzını bir nebze düşürdüğünü belirten Erkan, "Gram altın fiyatı da dolar kurundaki geri çekilmelerden etkilenerek 204,9 lira seviyesinden başlattığı tepki düşüncesini 185,7 seviyesine kadar taşıdı ancak devamını getiremedi çünkü bu süreçte dolar kurunun tepki düşüncesine son verme beklentisi gündemi meşgul etti." ifadesini kullandı.

Erkan, öte yandan haziranın sıkıntılı geçeceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırması beklenen toplantı, ABD Başkanı Donald Trump’ın başlattığı gümrük savaşları, Avrupa’daki siyasi krizler ve Türkiye’deki seçimler… Bu da ilgili varlık sınıflarındaki fiyatlamalar hızlanabilir demek, Türk lirası adına öngörüde bulunmak zor. Stres seviyesine göre oynaklık seviyeleri değişkenlik gösterebilir. Bununla beraber, Trump ve gümrük vergileri konusu küresel piyasalarda altın ve doların aynı anda değerlendiği bir ortam görülmesine neden olabilir. ABD 10 yıllıklarının geri çekilmesi kadar da neden geri çekildiği de önemli. Normalde bizim için iyi olan bu durum. ABD tahvilleri riskten kaçış çerçevesinde talep gördüğü için şu anda bizim için iyi değil."

Anahtar Kelimeler:
AltınYatırımDövizDolar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.