Albayrak: “Türkiye Üst Lige Çıkmak İstiyorsa, Bazı Şeyleri Değiştirmeli”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uzun süredir gündemde olan yeni ekonomi modelini duyurdu.

Albayrak: “Türkiye Üst Lige Çıkmak İstiyorsa, Bazı Şeyleri Değiştirmeli”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uzun süredir gündemde olan yeni ekonomi modelini duyurdu.

11 Ağustos 2018 Cumartesi 10:42
88 Okunma
Albayrak: “Türkiye Üst Lige Çıkmak İstiyorsa, Bazı Şeyleri Değiştirmeli”

Uzun süredir gündemde olan yeni ekonomi modelini duyuran Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Parti döneminde ekonomik olarak bir üst lige çıktıklarını ifade etti. Yeni ekonomi yaklaşımlarını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2002 yılında 36 bakan olduğunu anımsattı. 2002 seçimlerinden sonra bakan sayısının 26 oranına düştüğüne işaret eden Albayrak, yeni sistemle bu bakan sayısının 16’da dengelendiğini kaydetti.

Yeni ekonomi sisteminin genel çerçevesini çizmekten ötürü oldukça heyecanlı olduklarını dile getiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, orta gelir grubundan üst gelir grubuna kadar izlenecek yolun belirlenmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin değişim hedefine ulaşabilmesi için üst lige çıkması zorunluluğu olduğunu bildiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bazı şeylerin değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Para ve maliye politikalarının tek bir şapka altında birleştireceklerini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, güçlü bir bakanlığı ahlak ve liyakat şemsiyesiyle oluşturacaklarının altını çizdi.

ABD ve Çin arasındaki vergi savaşlarına değinen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni dinamiklerin şekillendiği bir süreç içerisinde olunduğunu, sürdürülebilir politika uygulanacağını, 81 milyonun katılımcı olduğu bir sistem olacağını vurguladı.

Sermaye piyasalarını da geliştirmeyi hedeflediklerine işaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, finansal sektörün yüzde 90'dan fazlasının bankacılık olmayacağını, bütçe dengesinin mali plan çerçevesinde güçlü bir disipline sahip olacağını, mali politika ve parada sıkılaştırmaya gidilecek süreçler de olabileceğini bildirdi.


Yeni ekonomi sisteminde 4 büyük ayak olduğuna ifade eden bunları şu şekilde listeledi:

-Ekonomik dengelenme
-İstikrarlı büyüme
-Adalet çerçevesinde paylaşım
-Gelişmiş ülkelerin göstergelerine ulaşmak için destek mekanizmaları unsurları

Son Güncelleme: 11.08.2018 10:44
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeBerat Albayrak
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.