AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan Dolar Açıklaması

İzmir'de seçim çalışmalarını sürdüren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, ekonomi ile ilgili olarak önemli değerlendirmede bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan Dolar Açıklaması

İzmir'de seçim çalışmalarını sürdüren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, ekonomi ile ilgili olarak önemli değerlendirmede bulundu.

02 Haziran 2018 Cumartesi 18:30
160 Okunma
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan Dolar Açıklaması

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Hamza Dağ, dolar yükselişinin yarattığı olumsuz havayı vatandaşlara yansıtmamak için çalıştıklarını belirtti.

Dolardaki yükselişin spekülasyon sonucu gerçekleştiğini belirten Dağ, "Vatandaşımız doların bu çıkışına bağlı mazot ve benzin fiyatlarında yaşanabilecek bir hadiseyi inşallah yaşamayacak." diye konuştu.

Türkiye'nin 2015 ve 2016 yıllarında zorlu bir süreçten geçtiğini belirtek, şu ifadeleri kullandı:

"Şöyle bir karşılaştırma yapacak olursak, 2015 ve 2016 yılları ülkemiz için çok sıkıntılı oldu. 2015 yılında 7 Haziran seçimlerinden sonra hükümeti olmayan bir ülke söz konusu oldu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki bazı yerlerde çukurlar açılmıştı. Bazı mahallelerde terörle mücadele söz konusuydu. 2015 yılında 1 Kasım sonrası hükumetin kurulduğu an Rus uçağı düşürülmüş bunun sonucunda da ihracatımıza ciddi yansımaları olmuş ve düşüş yaşanmıştı. Hem de turizm gelirlerimizi ciddi anlamda olumsuz etkilemişti. Şimdi ekonomiyi takip eden biri olarak bugünkü gündemi o zamanla karşılaştırıyorum. 2015 yılı bir kere büyüme rakamları daha düşük. Ülkenin bir bölümünde ciddi anlamda bir mücadele var. Aynı zamanda ihracatımız düşmüş yani üretimimiz düşmüş durumda. Turizm gelirleri de tarihimizin en düşük zamanını yaşıyor. 2018 yılında ise ihracat rakamımız yükseliyor, turizm gelirlerimiz tarihinin en iyi dönemini yaşayacak, bütün rezervasyonlar bunu gösteriyor. Büyüme rakamında yüzde 7,4 ile dünyanın büyüyen en büyük ülkesi olmuşuz. Bir de istikrar sorunumuz yok. Terörle mücadelede de olabileceğimiz en iyi noktadayız. İkisini karşılaştırdığımızda bu neyin krizidir."

İstikrarın olduğu bu ortamda yükselişinin sebebini anlamadıklarını belirten Dağ, "Bu sebeple de baktığımda bunun realite ile rasyonalite ile hiçbir alakası yok. Bunun spekülasyonla alakası var. Seçime dönük bir operasyon, milletimiz de bunu görüyor. Gecenin saat 3'ünde artan doların herhalde bu ülke piyasalarında bir anlamı söz konusu değil." değerlendirmesinde bulundu.

Alınan tedbirlerle yükselişin önüne geçildiğini seçimden sonrada bunun tamamen sona ereceğini belirten Dağ, "İnşallah vatandaşımıza da bu yansımadan konu çözüme kavuşacak. Birtakım üst tabakadaki insanlar dolar alıp satabilir. Bu durumdan bir şeyler elde edebilir ama vatandaşımıza olumsuz yansımaları olmadan inşallah bunu çözeceğiz. Seçime kadar da bir noktada halledeceğiz, seçimden sonra tamamen bu iş zaten ülkemizin gündeminden çıkacak. Bugüne kadar yaptıkları her operasyonda başarısız oldukları gibi bu konudaki operasyonda da yine başarısız olacaklar." diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.