Ağbal’dan Mayıs Bütçesi Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, mayıs ayına ilişkin merkezi yönetim bütçesi verilerini değerlendirdi. Ağbal, mayısta bütçenin daha fazla vereceğini bildirdi.

Ağbal’dan Mayıs Bütçesi Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, mayıs ayına ilişkin merkezi yönetim bütçesi verilerini değerlendirdi. Ağbal, mayısta bütçenin daha fazla vereceğini bildirdi.

14 Haziran 2018 Perşembe 09:50
86 Okunma
Ağbal’dan Mayıs Bütçesi Açıklaması

Mayıs ayına ilişkin merkezi yönetim bütçesi verilerini değerlendiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, mayısta bütçenin daha fazla vereceğini bildirdi. Ağbal, ekonomideki canlılık, eski ve yeni yapılandırma kanunları ve imar barışı uygulamasıyla yılsonuna kadar bütçeye 70 milyar lira civarında ilave gelir geleceğini duyurdu.

Mayıs ayı merkezi yönetim bütçesine ilişkin sonuçları takvimine uygun olarak Ramazan Bayramı'ndan sonra açıklayacaklarını ancak şu ana kadar oluşan tablonun, bütçe fazlasını gösterdiğini belirten Ağbal, yılın ilk 5 ayında gerek vergi gelirleri gerekse vergi dışı gelir performansında oldukça önemli bir gelişme gerçekleştiğini vurgulayan Ağbal, ekonomideki canlılığın, bütçedeki gelir performansına da doğrudan olumlu yanşadığını, önümüzdeki aylarda da vergi gelir performansının bu artışını sürdürerek yılsonu itibarıyla bütçe gelir hedefinin oldukça üzerinde bir gerçekleşmeyi yakalayacağını bugünden gördüklerini dile getirdi.

2018 yılı için 67 milyar liralık bütçe açığı hedefi olduğunu anımsatan Ağbal, bütçenin gelir ve gider gerçekleşmelerini titizlikle takip ettiklerini, ekonominin geçen yıl ve bu yıl önemli bir büyüme göstermesinin, bütçenin gelir tarafını olumlu etkilediğini, yapılan tahminlere göre, ekonomideki olumlu gidişin bütçe gelirlerine yıl sonuna kadar yaklaşık 20 milyar lira civarında ilave katkısı olacağını, sadece bunun, emekli ikramiyesi düzenlemesi ve yaşlılık aylıklarında yapıldığında bile artışı telafi edeceğini, bu sene yaptıkları emekli ikramiyesi düzenlemesi ve yaşlılık aylıklarındaki artışın bütçeye maliyetinin 23-24 milyar lira olduğunu gelirlerdeki 20 milyar lirayı aşan olumlu gidişatın, zaten burada ortaya çıkan harcama artışlarını birebir telafi edecek özelliğe sahip olduğunun altını çizdi.

Bilindiği üzere yeniden yapılandırma kanunu başvuruları başladığını belirten Ağbal, dün akşam itibarıyla başvuruların 1 milyon 30 bini geçtiğini, yapmış oldukları yapılandırma tutarının da 7,5 milyar lira civarına çıktığını, yılsonu itibarıyla buradan 15 milyar lira ilave gelir beklediklerini, bu gelirin bütçede olmadığını, devam eden iki ayrı yeniden yapılandırma kanununun da bulunduğunu ifade etti. Yılbaşında 2,5 milyar liralık bir tahmini olduklarını beyan eden Ağbal, yapılan çalışmaya göre, yıl sonunda bu rakamın 8-9 milyar lirayı aşacağını tahmin ettiklerini dolayısıyla buradan da 5-6 milyar liralık ilave gelir olacağını, ekonomik canlanmadan gelecek 20 milyar lira civarında gelirin, eski yapılandırma kanunlarından gelecek ilave 5-6 milyar liralık gelirin, yeni yaptığımız yeniden yapılandırma kanunundan gelecek 15 milyar liranın topladığında bütçeye 40 milyar lira ilave gelir geleceğine işaret etti.

Anahtar Kelimeler:
Naci AğbalBütçe
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.