Ağbaba: Şeker Fabrikalarımıza Namusumuz Gibi Sahip Çıkacağız

Şeker fabrikalarının özelleştirmesine karşı protesto gösterileri düzenleyen grubun yanında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, şeker fabrikalarının Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, söz konusu fabrikalara sahip çıkacaklarını herkesin bilmesini istedi.

Ağbaba: Şeker Fabrikalarımıza Namusumuz Gibi Sahip Çıkacağız

Şeker fabrikalarının özelleştirmesine karşı protesto gösterileri düzenleyen grubun yanında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, şeker fabrikalarının Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, söz konusu fabrikalara sahip çıkacaklarını herkesin bilmesini istedi.

23 Şubat 2018 Cuma 14:18
137 Okunma
Ağbaba: Şeker Fabrikalarımıza Namusumuz Gibi Sahip Çıkacağız

Babaeski ilçesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatları doğrultusunda kurularak 1926'da üretime geçen Alpullu Şeker Fabrikası'nın önünde bir araya gelen ve protesto gösterileri başlatan grup, şeker fabrikaları özelleştirme kapsamından çıkarılması yönünde slogan atarak pankart açtı.

Grubun arsında yer alan isimlerden  Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, şeker fabrikalarının satılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Söz konusu fabrikaların satılmaması için mücadele başladıklarını kaydeden Ağbaba, ilk mücadeleyi de Türkiye'de ilk kurulan şeker fabrikası önünde verdiklerini söyledi.

Ağbaba, herkesin fabrikaya, ekmeğine ve aşına sahip çıkmasını istediğini ifade ederek, ''Alpullu’da başaracağımız her şey, Türkiye’deki diğer şeker fabrikalarına örnek olacaktır. Bu nedenle Trakya’da yaşayan, ekmek kazanan herkese önemli görevler düşüyor. Burada yapılan mücadele bütün fabrikaların üretmesini sağlayacaktır. " diye konuştu.

Veli Ağbaba, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasına kilit vurdurmayacaklarını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hep beraber şekerimize sahip çıkma zamanı. Şekerden daha milli bir ürün yok, şekerden daha yerli bir ürün yok. Şeker sadece şeker fabrikasında çalışan 10 bine yakın işçiyi ilgilendirmiyor, şeker aynı zamanda yüz binlerce insanı ilgilendiriyor. Şeker aynı zamanda hayvancılık yapanları ilgilendiriyor, şeker fabrikası sadece şeker üretmiyor küspesinden alkolüne kadar birçok ürün üretiyor.

Bu nedenle mücadelede CHP olarak sonuna kadar yanınızdayız. Şeker fabrikalarımıza namusumuz, şerefimiz gibi sahip çıkacağımızı bilmenizi istiyoruz. Vatan savunması sadece sınırda düşmanlara karşı silah çekmekle olmaz, vatan savunması bize bırakılan miraslara sahip çıkmakla olur. Bu bir vatan savunmasıdır. Alpullu’yu korumak Türkiye’yi korumaktır, şeker fabrikalarına sahip çıkmak, Türkiye’ye sahip çıkmaktır, onun kaderine sahip çıkmaktır.''

Şeker İş Trakya Şube Başkanı Orhan Saltık ise Alpullu Şeker Fabrikası'nın özelleştirme ve kapatılmasına karşı çıkmak için "direniş" başlattıklarını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ali Şeker, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu da gösteriler sırasında konuşma yapan isimler oldu. 

Verilen demeçlerin ardından Ağbaba ve diğer milletvekilleri baret takarak fabrika işçileriyle fotoğraf çekildi.

"KAÇ PARA DİYORLARSA O FİYATA SATIN ALACAĞIM"

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, gösterilerin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Alpullu Şeker Fabrikası'nı satın almak istediğini ifade etti.

Başkan Halebak, belediyenin kendi öz kaynakları ve alım gücünün olduğunu ifade ederek, milli ve yerli fabrikaya sahip çıkmak istediğini söyledi..

Halebak, fabrikayı alarak halka teslim etmek istediğini belirterek, ''Alpullu Şeker Fabrikası'nı satın almak istiyorum. Param var bunun bedelini ödemeye hazırım. Üreticiler, tüketiciler burada ben de maddi kaynaklarımla eğer satılıyorsa bu mirası alıp tekrar halka vermek istiyorum. Lüleburgaz Belediyesi'nin kendi öz kaynakları vardır, bunu da satın alacak gücü vardır. Kaç para diyorlarsa o fiyata satın alacağım. Tabii ki girişimim olacak. Alarak şeker üretimine devam edeceğiz.'' dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.